Další uprchlíci jsou v Česku. Matka jedné z rodin ocenila přátelské gesto

19. 2. 2016 15:43

Třetí skupina křesťanských uprchlíků dnes odpoledne dorazila do Česka. Ze 41 lidí přiletělo 33 přímo z iráckého Irbílu a osm z Libanonu, sdělil ČTK Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21, který projekt organizuje. Uprchlíky nyní odvezou z ruzyňského letiště autobusy do Brna, Smilovic u Třince a rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy, kde budou dočasně bydlet, seznamovat se s novým prostředím a učit se česky.

Další uprchlíci jsou v Česku. Matka jedné z rodin ocenila přátelské gesto
Foto: archiv T. Jirsa
Popisek: Imigranti v Makedonii

V příletové hale čekají na uprchlíky, kteří se teď odbavují, zástupci Generace 21 a více než 20 podporovatelů projektu. „Bereme to jako takové přátelské, lidské gesto,“ sdělila ČTK jedna ze čtveřice matek, které přišly i s dětmi. Těm prý vysvětlily, že do Česka přicházejí lidé, kteří nemají vlastní domov a v jejich zemi se válčí. Do Prahy přiletěly čtyři rodiny s dětmi. Více než polovina z nich zamíří do Brna. Nejprve budou bydlet v penzionu v centru města a zhruba po dvou měsících se jednotlivé rodiny přestěhují do klasických bytů. Přibližně čtyři měsíce pak budou procházet intenzivním integračním procesem.

Lidé prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb

Tři lidé se přidají ke dvěma rodinám z Mosulu, které už žijí poblíž Jihlavy. Poslední část skupiny míří do Smilovic, kde proti příjezdu uprchlíků protestovali obyvatelé obce. Svůj nesouhlas dali důrazně najevo na pondělním zasedání zastupitelstva. Podle starosty Smilovic Miroslava Nogola by obec křesťanům v nouzi měla pomoci. Obyvatelé podle něj nepochopili, že jde o osoby, které nejsou nebezpečné.

Lidé, které nadační fond pro přesídlení do Česka vybral, už před odletem do Česka prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. Absolvovali i zdravotní prohlídky a další je čekají po příletu do ČR.

Přemístění 37 iráckých křesťanských rodin se zhruba 150 lidmi do Česka schválila česká vláda. Právě křesťané jsou skupinou obyvatel, která čelí největšímu pronásledování takzvaného Islámského státu. První dvě rodiny dorazily do Okrouhlíku 24. ledna, druhá skupina asi čtyř rodin přijela 5. února. Celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje nadační fond s pomocí svých partnerů a podporovatelů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

19:44 Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

HORKÉ TÉMA U příležitosti výročí demonstrace na Národní třídě si moderátor TV ParlamentníListy.cz Ra…