Demolice památníku sovětským vojákům. Vymyšlená. Ale jméno zůstalo...

07.02.2024 17:55 | Komentář

„Vytvoření nového místa oddechu, kultury a zábavy, které bude zaměřené na prohlubování vztahů s USA.“ To je mimo jiné napsáno v petici za demolici památníku Slavín, který v Bratislavě připomíná padlé sovětské vojáky. Přestože jde o recesi a autor se k ní přiznal, začala žít vlastním životem a stále budí u některých vášně.

Demolice památníku sovětským vojákům. Vymyšlená. Ale jméno zůstalo...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Památník sovětských vojáků padlých během druhé světové války Slavín v Bratislavě

„Chtějí zbourat Slavín,“ slyšely ParlamentníListy.cz ve slovenské metropoli před dvěma lety. Letos jsme dostali odkaz na Petici za demolici památníku Slavín. V zemi pod Tatrami tahle zpráva stále některým lidem zvedá mandle. A jak to tedy je?

Slavín a petice

Památník Slavín se tyčí nad Bratislavou a připomíná sovětské vojáky padlé ve druhé světové válce. V den osvobození Bratislavy, tedy čtvrtého dubna, se tam odehrávají pamětní ceremonie a v roce 2005 ho navštívil Vladimir Putin. Když se na místo před dvěma lety vypravily ParlamentníListy.cz na výročí konce druhé světové války, od jednoho účastníka oslav se například dozvěděly: „Naše vláda a paní Čaputová podporují ten nacismus na Ukrajině a připadá mi to jako pokračování operace Barbarossa pod pokrývkou zdegenerované západní civilizace. Jde o druhý útok na Rusko.“

Tehdy se velmi vážně hovořilo o tom, že někteří progresivci chtějí Slavín zbourat a na jeho místě postavit aquapark. Tehdy byla zveřejněna Petice za demolici památníku Slavín. V ní se třeba píše: „Toto je petice uvědomělých občanů Slovenska, kteří jsou proti zastaralému pomníku na Slavíně v Bratislavě, který proruští politici, jakož i pomýlení občané z komunity proputinovských dezolátů, zneužívají ke svým cílům a oslavám zločineckého komunistického režimu.“

Také se v petici uvádí, že by na místě mohl být postavený amfiteátr anebo komplex složený z wellness a aquaparku. „Hlavním cílem je vytvoření nového místa oddechu, kultury a zábavy, které bude zaměřené na prohlubování vztahů s USA jako zemí, která je symbolem demokracie a svobody slova,“ píše se v ní dál.

Podvod a autor

Pod peticí je podepsán Julius Hlista, externí poradce amerického velvyslanectví, pověřený komunikací s Evropskou unií, zástupce slovenské vlády pro poskytování pomoci Ukrajině v souvislosti s probíhající válkou, dobrovolník Open Society Foundation a člen Liberální strany Melešovci.

Není divu, že se petice dostala ven právě na apríla. Jak už předchozí řádky dokazují, celé je to kachna, ale chytili se i někteří politici a dodnes si žije svým životem. Pro některé dobrý vtip, pro jiné nemístná provokace. Stojí za tím mladík Jakub Kotúč z Martina, údajný bojovník proti konspiračním skupinám. Ke konci předloňského roku napsal na Facebook: „Omlouvám se všem. Já jsem vytvořil Juliuse Hlistu jako recesi. Dost se totiž nudím, a ještě k té nudě jsem nenávistný liberál.“ Ostatně z pojmu „hlístovci“ se na Slovensku stalo označení pro mladé progresivce.

Nakonec tedy nezbývá než si připomenout song slovenské skupiny Slobodná Európa: „CNN 1992, každý deň nová aféra, Elvis Presley nezomrel a na Borneu našli Hitlera... Všetko je podvod, aj tvoje oči sweet Marylin... Sme iba malé ryby, potrava pre veľký svet, já mám svoju hlavu, ženu a kľud a ostatné je iba kabaret...“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Václava Havla nám byl čert dlužen., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseIjonT , 07.02.2024 18:37:59

|  11 |  0

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…