Děsivý průzkum: V Česku hrozí nárůst moderního otroctví jako v Evropě skoro nikde

20.10.2013 8:44

Česká republika spolu s Maďarskem skončila v rámci Evropy na třetím místě v indexu otroctví sestaveného organizací na ochranu lidských práv Walk Free Foundation. Patříme tak mezi země nejvíce ohrožené moderním otroctvím.

Děsivý průzkum: V Česku hrozí nárůst moderního otroctví jako v Evropě skoro nikde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dělnice v továrně, ilustrační foto

V celosvětovém žebříčku, který hodnotí 162 zemí světa, patří České republice 54. příčka, napsal na svých internetových stránkách The Prague Post. Slovensko se spolu s Polskem a Chorvatskem dělí o osmou příčku a celosvětově skončilo na 61. příčce. Hůře na tom jsou pouze Albánie a Černá Hora na prvních dvou příčkách. Celkem je podle organizace v Česku ohroženo moderním otroctvím téměř 38 tisíc obyvatel.

Organizace do Evropy nezapočítává Rusko, které skončilo před Českou republikou. V celkovém hodnocení za Českou republikou skončily takové země, jako je Afghánistán, Bangladéš, Saúdská Arábie, Angola či Irák a Írán.

V západní Evropě je riziko zotročení nízké

Walk Free Foundation zahrnuje do definice moderního otroctví nucené práce, prodej nebo zneužívání dětí, dlužní otroctví, v rámci kterého jsou děti nuceny pracovat pro dospělé, kterým dluží jejich rodiče, či obchodování s lidmi. Index, podle kterého je sestaveno pořadí jednotlivých zemí, je kombinací několika ukazatelů, jako poměru zotročené populace, počtu dětských sňatků a úrovně obchodování s lidmi.

Podle organizace žije po celém světě v otrockých podmínkách 29,8 milionu lidí, z toho 1,82 procenta je jich v Evropě. Země západní Evropy mají celkově nejnižší riziko zotročení ze všech regionů světa. Přispívá k tomu nízká úroveň korupce, nejnižší úroveň diskriminace vůči ženám, vysoký respekt k lidským právům a účinné a komplexní zákony proti otroctví.

Nadaci Walk Free Foundation loni založil australský těžařský magnát Andrew Forrest. Její aktivity podporují například bývalá americká první dáma Hillary Clintonová, bývalý britský premiér Tony Blair či spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

15:16 Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

Kam zmizeli žoldnéři wagnerovců? Zdá se, že kremelský vládce Vladimir Putin nadále dokáže efektivně …