Dienstbier: V osobní rovině jsou mé vztahy s prezidentem nijaké

24.06.2014 18:21 | Zprávy

Ke kritice prezidenta na svoji osobu, k možnému zrušení pětiprocentní hranice pro získání mandátu poslance Evropského parlamentu i k tomu, proč má dvojí občanství, se v dnešním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vyjádřil ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier (ČSSD). Ve studiu s ním diskutovala moderátorka Helena Šulcová.

Dienstbier: V osobní rovině jsou mé vztahy s prezidentem nijaké
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Dienstbier v reakci na prezidentovu kritiku za to, že nekandidoval do Evropského parlamentu, i když by svou líbivou tváří mohl zlepšit volební výsledek ČSSD, uvedl, že jde o zjevně nesmyslný útok. Podle Dienstbiera by pro něj bylo velmi pohodlné odejít do Bruselu a mít tak „mnohem menší odpovědnost“. Před odpovědností ale neutekl, a proto je nyní ministrem české vlády, nikoliv europoslancem.

Keller na voliče špatný dojem neudělal

Sociologa a nyní také europoslance Jana Kellera, který byl lídrem sociálnědemokratické kandidátky pro eurovolby, označil ministr za velmi solidního lídra a kvalitní osobnost. „Špatný dojem na voliče neudělal, vzhledem k počtu preferenčních hlasů,“ poznamenal Dienstbier.

O svých vztazích s Milošem Zemanem řekl, že „v osobní rovině jsou nijaké“. Nicméně respektuje, že byl zvolen prezidentem, a tak je ochoten s ním spolupracovat.

ČSSD a lidovci možná přijdou o europoslance

Ohledně dnešního rozhodnutí volebního senátu Nejvyššího správního soudu (NSS), který se rozhodl navrhnout Ústavnímu soudu zrušení pětiprocentní hranice nutné pro vstup do europarlamentu, ministr uvedl, že nikde není zaručeno, že většina ústavních soudců bude mít stejný názor jako NSS. Zároveň ale připustil, že pokud by Ústavní soud rozhodl o zrušení zmíněné hranice se zpětnou platností, tak by zřejmě o jednoho europoslance přišli sociální demokraté a o jednoho lidovci. Naopak v případě zelených a Pirátů by každá z těchto stran po jednom europoslanci získala.

Kdo bude eurokomisařem za ČR? Mertlík je jasnou jedničkou

Dienstbier zopakoval stanovisko ČSSD, že ekonom Pavel Mertlík je nejlepším kandidátem na eurokomisaře. Ministr vyzdvihl to, že Mertlík je vynikající, velmi slušný člověk na vysoké odborné úrovni. K dobru mu přičetl i to, že má zkušenosti z vysoké politiky, v Zemanově vládě byl ministrem financí. „Evropská komise je politický orgán, ve kterém je politická zkušenost k nezaplacení,“ poznamenal Dienstbier.

Podle dnešního tisku by se ale mohl stát eurokomisařem Martin Povejšil, dlouholetý kariérní diplomat, který šéfuje stálému zastoupení ČR u Evropské komise. Dienstbier prý nikde neslyšel, že by se mluvilo o tom, že by Povejšil mohl být eurokomisařem. Opatrně ale připustil, že o obsazení postu českého eurokomisaře by se dalo „uvažovat o leckom, i o něm“. Zopakoval ale, že pro něj je jasnou jedničkou Mertlík.

Ohledně situace na Ministerstvu spravedlnosti podotkl, že je z ní rozpačitý. Ministryní Válkovou odvolaného náměstka Pavla Šterna označil za špičkového odborníka, který se řadu let angažoval v boji proti korupci. Zřejmě proto prý měl Štern vyšší citlivost pro porušování pravidel. Podle Dienstbiera Válková po Šternovi chtěla určité informace, které předtím podle jí stanovených pravidel jí nesměl sdělit. Na druhou stranu uznal námitku moderátorky, která poukázala na to, že někteří politici označili Šternovo udání ministryně Válkové na policii za „prasácké“, že Štern reagoval poněkud přehnaně. Ale na otázku moderátorky, zda by byl raději, aby na Ministerstvu spravedlnosti zůstal Štern, nebo Válková, odpověděl se smíchem, že „to je zjevné“.

Dienstbier také vysvětlil, v reakci na text zveřejněný Erikem Bestem, americkým novinářem dlouhodobě žijícím v ČR, který poukázal na to, že český ministr pro lidská práva má zároveň občanství ČR i USA, jak je to s jeho dvojím občanstvím. „K americkému občanství jsem přišel náhodou, když rodiče v době mého narození zrovna pobývali v USA,“ uvedl s tím, že pobyt jeho rodičů za oceánem souvisel s profesí zpravodaje Československého rozhlasu v USA, kterým jeho otec byl. Proto má Dienstbier po rodičích české a podle místa narození americké občanství. To, že by někdy musel být postaven před volbu, že by si musel vybrat jen jedno občanství jak naznačil Best, nepovažuje za příliš pravděpodobné. Sebe považuje za „Čecha jako poleno“ s tím, že od svých šesti měsíců žije v ČR.    

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Milovníci Ruska

Podle vás jsou v Europarlamentu pro smích a považujete za smutné, že tam vůbec milovníci Ruska jsou. Ale oni tam jsou proto, že je lidé volili. Zamýšlela jste se nad tím proč? A jestli ano, k čemu jste dospěla? I třeba u nás je pořád dost obdivovatelů Ruska a komunistů.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zemřel Vladimír Kapal. Nahlédli jsme do dokumentů, jimiž se bránil

20:44 Zemřel Vladimír Kapal. Nahlédli jsme do dokumentů, jimiž se bránil

Po několika měsících boje s těžkou nemocí zemřel šéfredaktor Svobodného rádia Vladimír Kapal. Noviná…