Dienstbier a helsinský výbor chtějí odškodnit sterilizované ženy

01.08.2014 6:47

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a Český helsinský výbor připravují návrh zákona o odškodnění nuceně sterilizovaných lidí, oběti by mohly dostat zřejmě 100.000 až 150.000 korun. Píšou to dnešní Lidové noviny (LN), podle nichž by se mohlo přihlásit okolo tisícovky lidí.

Dienstbier a helsinský výbor chtějí odškodnit sterilizované ženy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening Máme stejné šance a start štafetového závodu, kterého se účastnil ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier

„Cílem je odškodnění za zásadní zásah státu do tělesné integrity obětí, který proběhl bez jejich svobodného souhlasu," cituje deník mluvčí Dienstbierova úřadu Jarmilu Balážovou. Podoba zákona podle ní vzniká ve spolupráci s ostatními ministerstvy. 

Norma by se podle LN měla týkat všech obětí, které byly nedobrovolně sterilizovány už od dob minulého režimu, zejména mezi lety 1972 a 1991, kdy platila vyhláška umožňující lidem vyplatit 10.000 Kč za „ukončení plodnosti". 

O protiprávních sterilizacích hovoří zejména zástupci různých nevládních organizací řadu let. Například Liga lidských práv (LLP) loni uvedla, že v ČR se tato praxe netýkala jen romských žen, ale také velkého počtu postižených lidí v ústavech. Odehrávala se před listopadem 1989 i po něm. 

Sterilizace se týká hlavně romských žen

S podezřením na nucené sterilizace žen v Česku, a to především romských, přišlo v roce 2004 Evropské středisko pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení se záměrem vyplatit odškodné přišel už v roce 2006. Lidskoprávní vládní rada první podnět měla v roce 2007. O dva roky později se kabinet za protiprávní sterilizace omluvil. Podle výborů OSN proti rasové diskriminaci či diskriminaci žen pouhá omluva ale nestačí. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…