Dusno na brněnském magistrátu. Vrhli se na něj lidé. Jde o plán na přijímání uprchlíků, arabštinu na úřadech...

13.02.2017 19:17

ParlamentníListy.cz nedávno informovaly o rozhodnutí brněnských zastupitelů uvést do praxe projekt určený k integraci migrantů s celkovým rozpočtem 10 milionů korun, jehož součástí bude i zaměstnání osob ovládajících arabštinu či jiné jazyky. Jenže to prý někteří špatně pochopili a tak brněnský magistrát vydal zprávu, kde údajné dezinformace vyvrací.

Dusno na brněnském magistrátu. Vrhli se na něj lidé. Jde o plán na přijímání uprchlíků, arabštinu na úřadech...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: O nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem

Masivní odezvu mezi čtenáři vyvolat před týdnem článek ParlamentníchListů.cz o tom, že brněnský magistrát začne po schválení zastupitelstvem realizovat program „Zvyšování interkulturní prostupnosti veřejných institucí ve městě Brně“. Jak se zdá, rozruch téma vyvolalo též mezi brněnskými občany.

Celá záležitost je o tom, že Brno reaguje i na záměr české vlády přijmout na základě tzv. dobrovolných kvót migranty, kteří nelegálně přišli do Evropy. Brněnský magistrát nechce, aby tito lidé byli diskriminováni, snáze se začlenili do tamní společnosti a mohli být prospěšní.

Projekt s nepříliš srozumitelným názvem „zvyšování interkulturní prostupnosti“ bude stát 10 milionů a Brno se chlubí, že většinu z této sumy sežene mimo vlastní rozpočet a samo zaplatí jen 300 tisíc.

Pár dní po vydání textu se redakci ozval brněnský magistrát s tím, že některé skutečnosti z našeho článku byly nesprávně interpretovány. Kdo nebo co věc nesprávně interpretoval, už sdělení nezmiňuje. Faktem je, že článek PL obsahuje strohá fakta doslova načerpaná z patnáctistránkového materiálu k projektu, který je dostupný na webu Brna (celý dokument ZDE).

„V médiích a na sociálních sítích se v posledních dnech objevily zavádějící informace o tom, že se město Brno připravuje na přijímání cizinců a zavádí na úřadě arabštinu. Na představitele města Brna se kvůli tomu obrací s dotazy na toto téma řada občanů,“ uvádí brněnský mluvčí Filip Poňuchálek.

Tisková zpráva následně reakci pojímá jako odpovědi na několik otázek. „Proč chce město Brno spolupracovat s cizinci? Jestliže chceme, aby tu lidé jiných národností pracovali a žili legálně, tak je jim potřeba vysvětlit naše pravidla, aby jim rozuměli. Z tohoto důvodu připravilo město projekt zaměřen na úředníky a zaměstnance dalších institucí, kterým bude pracovník s jazykovými znalostmi pomáhat v komunikaci s klienty z jiných zemí. Projekt se také snaží zlepšit přehled Magistrátu města Brna o dění v cizineckých komunitách na území města Brna,“ dozvíme se kupříkladu.

Příkladem pro moravskou metropoli prý byla města v západní Evropě, kde mají s migranty své zkušenosti. „Obdobné projekty fungují v řadě měst západní Evropy, kde k nim úřady přistoupily většinou poté, co se zjistilo, že bez znalostí společného jazyka a znalosti života cizineckých komunit je práce úřadů s cizinci mnohem obtížnější,“ míní vedení Brna (celé vyjádření ZDE).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: „Ano, stát se to může.“ Výrobce covid-vakcín přiznal ohrožení

8:32 Průlom: „Ano, stát se to může.“ Výrobce covid-vakcín přiznal ohrožení

Ve Velké Británii došlo podle serveru The Telegraph k zásadnímu průlomu, co se týče odškodňování lid…