Dvacet šest senátorů žádá přesun ambasády v Izraeli do Jeruzaléma

18.12.2019 15:44

Dvacet šest senátorů, tedy zhruba třetina horní komory Parlamentu, vyzvalo k přesunu české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Dnes to na tiskové konferenci řekl senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL), podle něhož se k výzvě mohou připojit ještě další senátoři, napsala ČTK.

Dvacet šest senátorů žádá přesun ambasády v Izraeli do Jeruzaléma
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Negevská poušť leží na jihu Izraele

Přesun velvyslanectví do Jeruzaléma dlouhodobě podporuje i prezident Miloš Zeman, vláda, která má ve věci konečné slovo, je ale k záměru zdrženlivá.

„K dnešnímu dni 26 senátorů včetně předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) a místopředsedů (Jiřího) Oberfalzera (ODS) a (Miluše) Horské (KDU-ČSL) podepsalo výzvu, aby se česká ambasáda přemístila do logicky hlavního města Izraele, a to jest Jeruzaléma,“ řekl Papoušek.

Kubera už v minulosti uvedl, že návrh na přesun velvyslanectví do Jeruzaléma podporuje. Dlouhodobým stoupencem takového kroku je i Zeman, loni v izraelském parlamentu sliboval, že se vší silou zasadí o jeho prosazení.

Odpůrci přesunu ambasády tvrdí, že je třeba počkat, dokud se nevyřeší letitý konflikt mezi Izraelem a Palestinou, jehož součástí je i spor o status Jeruzaléma. Přestěhování ambasády a uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele by podle nich znamenalo porušení rezolucí OSN. Proti umístění ambasád do Jeruzaléma ostře protestují nejen Palestinci, ale i jejich spojenci z řad arabských zemí.

Americký prezident Donald Trump v prosinci 2017 Jeruzalém uznal jako hlavní město Izraele a v květnu loňského roku tam nechal z Tel Avivu přesunout velvyslanectví Spojených států. Český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický ČTK letos v srpnu řekl, že se k americkému kroku nikdo nepřipojil. Česká vláda se podle něj drží evropské politiky a úřad přesouvat nechce. Premiér Andrej Babiš (ANO) v únoru při návštěvě Izraele řekl, že stěhování úřadu není na pořadu dne. V Jeruzalémě funguje od roku 2018 Český dům, který ale nemá diplomatický status.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…