EU se za pár let rozpadne, tak jako SSSR. Markéta Šichtařová si k tomu vzala velký průzkum

31.05.2019 13:02

Ekonomka Markéta Šichtařová má za to, že se EU za pár let rozpadne. Rozpadne se stejně, jako se kdysi rozpadl Sovětský svaz. Ten se tehdy pokusil zreformovat Michail Gorbačov. Většina politiků o dnešní EU také tvrdí, že se musí zreformovat. Ale podle ekonomky by si měli uvědomit, že některé projekty zreformovat zkrátka nejdou. Čeká je zánik.

EU se za pár let rozpadne, tak jako SSSR. Markéta Šichtařová si k tomu vzala velký průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Markéta Šichtařová se nijak netají tím, že je k EU kritická. O to víc ji zaujaly volby do Evropského parlamentu. Zaznamenala totiž, že prakticky všechny české politické strany hovořily v kampani o tom, že je EU třeba zreformovat. Ale podle Šichtařové má tento plán háček.

„Jako by někteří zástupci ČR byli v EP už po několikáté a stále dokola chtěli EU reformovat. Jenomže skutek utek´. Roky řečí o reformě, a nic. Jestlipak to náhodou nebude tím, že některé projekty jsou prostě z podstaty nereformovatelné? Vezměme si takový SSSR. Když přišel Gorbačov s řečmi o ‚reformě‘ a perestrojce, výsledek byl jediný: Než něco stačil rádoby zreformovat, impérium se mu začalo pod rukama rozpadat,“ připomněla Šichtařová.

K ruce si vzala také průzkum britského listu The Guardian, který ukázal, že podle více než poloviny respondentů ze 14 zemí společenství se může EU rozpadnout do dvaceti let. Vyjádřili se tak lidé ve Francii, Německu, Itálii, Nizozemí, Rakousku, Slovensku, Rumunsku, Řecku, ČR a v Polsku. A EU bez Francie si podle Šichtařové prakticky nelze představit.

Pokud existuje někdo, kdo věří v nesmrtelnost EU, má si pode Šichtařové vzpomenout na mnoho jiných impérií, jejich tvůrci věřili, že přetrvají navěky. Ať už jde o Římskou říši, španělsko-portugalské koloniální panství nebo britské impérium a sovětské impérium. Všechny se rozpadly.

Většina obyvatel EU si rozpad společenství nepřeje, což připustila i Šichtařová. Jenže titíž lidé prý vidí, jak politici jako francouzský prezident Emmanuel Macron nebo německá kancléřka Angela Merkelová chtějí společenství utvořit k obrazu svému a neberou přitom v potaz skutečnost, že se tento obraz nemusí líbit většině obyvatel společenství. Právě to může realisticky přivodit rozklad EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…