Ekonom Sedláček: Korupce znamená něco vadného. Snad to pochopíme

15.07.2012 20:24

Ekonom Tomáš Sedláček se na svém blogu zamýšlí nad korupčními zvyklostmi v naší společnosti. Víra, že bez korupce to nejde, byla prý v nás stejně zažraná, jako láska k pivu. Letos v létě se však ukázalo, že i takto zacementované předsudky lze prolomit- čeští pivaři totiž vzali na milost a oblíbili si doposud vysmívaný radler. A s předsudkem o korupci to prý může být stejné.

Ekonom Sedláček: Korupce znamená něco vadného. Snad to pochopíme
Foto: Archiv Suma sumárum
Popisek: Tomáš Sedláček

Podle jeho blogu na Aktuálně.cz  jsme v situaci, kdy si celý národ myslí, že veřejná správa je prolezlá korupcí, těžké lidem vysvětlovat potřebu úspor. Přesto je však možné, aby lidé změnili názor, tak jako se letos v létě po mnoha letech zhnuseného odporu dokázali přeškolit z čistého piva na radler.

„V tomto smyslu, přes veškerý ten marasmus, kdy špatné zprávy (v médiích o korupci) vlastně znamenají dobré zprávy (věci se dostávají na povrch a něco se děje), mám jakousi mladickou (snad naivní) naději, že se věci otáčí k lepšímu,“ myslí si ekonom.

Korupce - repelent na podnikatele

„Korupce je repelent na poctivé podnikatele a podnikatelky,“ píše Sedláček. Ti se na veškeré podnikání raději vykašlou, protože si nechtějí pálit prsty kamarádšofty s politiky, aby své výrobky vůbec prodali. Korupce navíc prý poškozuje ekonomiku i tím, že vybrané „spřátelené“ firmy obvykle nepatří ke špičce a proto zadanou práci zfušují.

Když se u nás řekne, že je něco zkorumpované, znamená to, že je to ošetřené a spolehlivě to vyjde. Ale když se na monitoru objeví „file is corrupted“, znamená to, že soubor je naopak nepoužitelný. To je pravý význam slova korupce- poškození, nefunkčnost.

Když si tohle připustíme, může se vše obrátit k lepšímu, doufá mladý ekonom.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …