Ekonomka Švihlíková: Čína má nový velmocenský plán. USA brzdí svůj úpadek vyvoláváním chaosu a rozvracením států

15.07.2014 10:17 | Zprávy

Renomovaná ekonomka Ilona Švihlíková na stránkách Britských listů píše o velkém projektu, který představilo nové čínské vedení při specifických příležitostech ke konci nového roku. Čína totiž hodlá oživit starobylou Hedvábnou stezku a konkurovat tím obdobným projektům Spojených států a Ruska.

Ekonomka Švihlíková: Čína má nový velmocenský plán. USA brzdí svůj úpadek vyvoláváním chaosu a rozvracením států
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hosty pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byli mimo jiné i Ilona Švihlíková nebo Jaroslav Kubera

„Oživení Hedvábné stezky se v pojetí nového čínského vedení (a po schválení závěrů Třetího pléna) týká jak pozemní, tak i námořní stezky. Ideu představil čínský prezident v září minulého roku v Kazachstánu. Námořní stezka pak byla uvedena na setkání zemí ASEAN (Společenství zemí jihovýchodní Asie). Čínský projekt se postupně zpřesňuje, ale řada důležitých detailů stále zůstává spíše v mlze," píše ekonomka Švihlíková. Připomíná, že své velké projekty k udržení hegemonie již představily i Spojené státy a Rusko.

Čínský prezident představil projekt pozemní Hedvábné stezky 21. století jako posilování ekonomické strategie rozvoje, regionální spolupráce a rozvoje dopravní infrastruktury. Důraz je kladen na obchod a investice, tedy ekonomické aspekty, což je podle ekonomky pro Čínu více než typické.

„Vzhledem k tomu, že čínská zahraniční politika drží tzv. low profile, bylo před kazašským fórem zdůrazněno, že tento projekt zcela respektuje domácí politiku, nebude v žádném případě zasahovat do domácích záležitostí, nebude se snažit o dominantní roli, ani o vytváření sfér vlivu. Na koho byla taková slova míněna, ponechávám inteligenci laskavého čtenáře," píše expertka.

Celý článek ekonomky Švihlíkové k dispozici ZDE.

V rámci čínské mnohatisícileté tradice je Hedvábná stezka představena jako praktické dědictví a pozitivní síla. „Doplňme ještě, že roste počet vyjádření o komplementaritě s ostatními zeměmi, což je pro změnu výrok V. Putina, když se snažil EU, resp. Německo přesvědčit o spolupráci s Ruskem na vyšší úrovni od Lisabonu po Vladivostok," dodává Švihlíková.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

ODS už není, co bývala

ODS bývala k EU dost kritická, dnes je to naopak. Navíc jste se spojili s dost eurofederalistickými stranami. Je vám jasné, že jste tak pro řadu lidí, včetně mě, kvůli tomu nevolitelní? A že tím nahráváte konkurenci? Proč nekandidujete samostatně? Já třeba k eurovolbám nepůjdu, protože není koho vol...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Režisér Strach varoval Ferjenčíka. Marně. Další VIDEO vypuštěno. Je tu bouře

19:31 Režisér Strach varoval Ferjenčíka. Marně. Další VIDEO vypuštěno. Je tu bouře

Pro mnohé jsem se stal symbolem neúspěchu. Proto ta stylizace do Ježíše. Pirát Mikuláš Ferjenčík nem…