Podle kritiků ale budou z projektu těžit jedině zbrojní firmy, a nikoli evropští občané. Poukazují také na to, že podmínky programu jasně nezakazují vývoj a vývoz kontroverzních zbraní.
První projekty by se mohly dočkat unijní finanční podpory už v roce 2019. Podmínkou ale je, aby na nich spolupracovaly nejméně tři různé firmy z nejméně tří členských států. Nařízení o vzniku Evropského programu rozvoje obranného průmyslu (EDIDP), jak zní oficiální název projektu, ještě musí schválit členské státy unie.
Podle hlavní parlamentní vyjednavačky v této záležitosti, francouzské europoslankyně Françoise Grossetêteové, zamezí fond mimo jiné duplicitnímu financování stejného výzkumu v různých zemích. Poslankyně upřesnila, že deset procent z fondu bude určeno pro malé a střední podniky.
"Čeští výrobci jsou připraveni zapojit se do mezinárodní spolupráce, dokonce mají již připraveny projekty," řekl ČTK v reakci na zřízení fondu šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) Jiří Hynek. Dodal, že ale panují obavy, aby vyčleněné prostředky neskončily pouze ve francouzských a německých koncernech.
Parlament původně přijal dodatek k právnímu základu EDIDP, který stanovil, že některé kategorie zbraní by měly být z financování z fondu vyňaty. Výjimka se měla týkat mimo jiné plně autonomních zbraní, tedy těch, které jsou schopny samy, bez lidského rozhodnutí zaútočit na cíl. Tento dodatek ale nakonec po jednání s Evropskou komisí a členskými státy neprošel. Vyjednavači se místo toho dohodli na mírnějším znění. Někteří poslanci proto dali už dříve najevo, že budou hlasovat proti zřízení fondu. Například německá levicová poslankyně Sabine Lösingová označila program EDIDP za skandální.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav, čtk