Eurovolební lídři chtějí účelnější hospodaření EU. Lidovec Svoboda navrhuje, abychom přispívali ještě více

15.05.2019 21:53

České příspěvky do rozpočtu Evropské unie by se podle většiny eurovolebních lídrů snižovat neměly. Unie by ale s penězi měla nakládat účelněji a efektivněji. Měla by například zrušit agentury, jejichž činnosti se překrývají, nebo zrušit stěhování Evropského parlamentu mezi Štrasburkem, Bruselem a Lucemburkem. Vyplývá to z reakcí lídrů českých parlamentních uskupení, která letos kandidují do Evropského parlamentu, na anketní otázku ČTK.

Eurovolební lídři chtějí účelnější hospodaření EU. Lidovec Svoboda navrhuje, abychom přispívali ještě více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslankyně Dita Charanzová

Snížení českého příspěvku podle Dity Charanzové (ANO) není na pořadu dne. EU by měla posílit výdaje na bezpečnost, ochranu vnějších hranic nebo obranu proti útokům v kybernetické oblasti. Shodovala se v tom například s Marcelem Kolajou (Piráti), Jiřím Pospíšilem (STAN s TOP 09), Jaromírem Štětinou (ESO) nebo Pavlem Teličkou (Hlas).

Pavel Svoboda (KDU-ČSL) by naopak vzhledem k rozpočtovému výpadku, který způsobí pravděpodobný odchod Velké Británie z EU, podpořil mírné zvýšení příspěvku. Stejně jako Jan Zahradil (ODS) nebo Pavel Poc (ČSSD) ale vidí možnosti úspor v zefektivnění působnosti činnosti unijních agentur nebo stěhování Evropského parlamentu. Telička prostor pro rušení orgánů EU nevidí.

Kateřina Konečná (KSČM) vidí problém v tom, že EU podle odhadů přichází o 1,7 bilionu korun ročně v daňových rájích. SPD podle Ivana Davida pokládá za nadbytečnou celou současnou EU, stejně jako Vít Jedlička (Svobodní+Radostné Česko). Evropské státy by se podle Jedličky měly propojit spíše na bázi Evropského sdružení volného obchodu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…