Exporadce Klause Jiří Payne: Brusel je centrum korupce

27.02.2014 9:30

REPORTÁŽ Setkání s bývalým poradcem Václava Klause Jiřím Paynem uspořádala plzeňská organizace Strany svobodných občanů. Něco přes 20 převážně mladých posluchačů si vyslechlo zhruba hodinovou přednášku hosta na téma Proč se nepovedl projekt EU a následně se pak neformální diskuse ubírala spíše než do tuzemska na Balkán a především pak Ukrajinu.

Exporadce Klause Jiří Payne: Brusel je centrum korupce
Foto: Václav Fiala
Popisek: Bývalý poradce Václava Klause Jiří Payne

Na úvod Jiří Payne, který bude druhý na kandidátce Svobodných do Evropského parlamentu, obsáhle hovořil o historii myšlenek o spojené Evropě, od dob Římského impéria po nacistické Německo. Řekl, že už v roce 2001 se občané našeho státu od tehdejšího premiéra Špidly dozvěděli v rámci propagace vstupu do Evropské unie, že po vstupu do několika let ekonomicky doženeme Německo. „Jak je vidět, byl to jen sen, a takových bylo a je ještě mnohem více,“ řekl dále.

„Adolf Hitler prohlásil, že Evropa potřebuje sjednotit, je třeba odstranit haraburdí malých států.“ Podle Payna hlavní propagandista Třetí říše Goebbels vůbec poprvé zmínil Evropskou unii a vlastně by na ni měl mít autorská práva. Dále již ve vážnějším tónu přítomným řekl, že „vždy se snilo o tom sebrat moc politikům a dát ji úředníkům. A když se pak připustí alternativa, je to začátek konce“.

Při své přednášce dal značný prostor uspořádání Evropy. „Přejít plynule z federace do konfederace nejde a naopak také ne. Z Unie vznikl jakýsi kočkopes, kdy podle Lisabonské smlouvy může Brusel kdykoliv odejmout nějaké pravomoce národním státům. Přitom ty mají své parlamenty.“

Další čas poté věnoval ekonomickým otázkám. „Evropská unie nemůže být prosperující, je tu zaznamenán trvalý pokles. Ovšem s výjimkou doby přijetí nových středoevropských nebo chcete-li východoevropských států. To se tam dodalo velké množství zboží, firmy na západě vyráběly a křivka trochu poskočila nahoru.“ A protože podle místopředsedy Strany svobodných občanů Payna příliv nových zemí je pomalý, má Unie „zálusk“ na velký trh na Ukrajině.

Evropské (ne)smysly

„Brusel živí na třicet tisíc úředníků, kteří vlastně nejsou nikomu odpovědni,“ řekl dále plzeňský host a za velkého zájmu přítomných dále pokračoval: „Jedině Německo vydělalo na euru. Německo a Francie díky Unii zcela ovládly Evropu, což se za celou historii nestalo. Tito věční rivalové jsou díky Unii vlastně velkými spojenci a mohou ovládat další malé státy. Není to tedy naopak, že bychom my menší měly nějaká zásadní práva. Pravidla hry určují oni.“

K nejaktuálnějším nesmyslům unijních úředníků patří podle Payna další novinka – a to toalety, kdy je nařízení na obsah nádržky nikoliv klasických deset, ale jen 6 litrů, a to údajně kvůli úsporám vody. Jak se přítomní dozvěděli, účel spláchnutí to příliš nenaplňuje a je tedy zapotřebí spláchnout dvakrát, ale to už Unie neřeší…

Pohyb – ale pro koho…

„Žijeme v době, kdy dělník nechodí za prací, ale firmy si samy hledají oblasti, kde budou podnikat. Devětadevadesát procent obyvatelstva Evropské unie chce zůstat v zemi, kde žije. Takže jaký volný pohyb pracovních sil – to se dá přece řešit mezivládní dohodou. Běžný pohyb prostě není pro obyčejné lidi, ale pro špičkové manažery, kteří jsou pár let v jedné zemi a pak jsou přesunuti zas jinam.“

V závěru své přednášky pak prohlásil, že „Brusel je centrem korupce a ta je o dvě nuly větší než ta u nás. Každá dotace je nespravedlnost, protože jak k tomu přijdou ti okolní, kteří nedostanou nic a peníze dostane přikleplé starosta, který by potřeboval opravit kanalizaci, ale peníze jsou zrovna určené na cyklostezku, i když je dlouhá třeba jen 300 metrů a nikam nevede. A on to raději udělá, aby mu pak při volbách nevyčetli, že nedělá vůbec nic…. Proto si myslím, že jeden z důvodů zániků civilizací je přeregulovanost…“

Od Ukrajiny po Schengen

Četné dotazy se týkaly situace na Ukrajině a angažovaností Unie. „Životním zájmem a nutností staré Evropy je exportovat výrobky dál a dál, a proto se dnes tak angažuje v Ukrajině. Není samo sebou, že tam kromě Poláků byli hlavními emisary Němci a Francouzi. Jenže zabránění násilí, v tom Unie neumí chodit. Ostatně, Evropská unie rozpoutala válku v Jugoslávii, neuměla dát všem zúčastněným stranám jasný signál a tak to také dopadlo. Čím více je potlačováno národnostní cítění, tím více je na vzestupu nacionalismus. A to zanedlouho uvidíme i v Evropských volbách, kam se zcela jistě dostane řada lidí, kteří jsou proti Unii. A to může být začátek jejího konce.“

V závěru svého více než dvouhodinového setkání s plzeňskými Svobodnými a jejich příznivci Jiří Payne upozornil na rizika Schengenské dohody, která je podle něj – opět jako další dokumenty – dávno přežilá. „Když přijde infekce, tělo se snaží jí zabránit, lokalizovat a dál nepustit. Unie je tak bezbřehá, že se po ní mohou pohybovat uprchlíci včetně teroristů a místo abychom měli přehled, kde se kdo nový vyskytuje, vůbec se to neřeší a naopak, občané stávajících států uvnitř Unie musejí již nyní snášet předávání si svých osobních údajů a monitorování ze státu do státu a dokonce i mimo společenství.“ Nově přibyvší tak mají dveře otevřené a Velký bratr spíše špicluje své občany, než aby hlídal ty, kteří nově vstupují.

Posledním konstatováním bylo, že pravděpodobným největším konkurentem nejen do Evropského parlamentu, ale nejspíše také do komunálních voleb budou pro Stranu svobodných občanů Piráti.

  • Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE


Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ladislav Václavec byl položen dotaz

Zdraví máme jen jedno

Pane senátore, hlasoval jste pro senátní novelu zaměstnávání zahraničních zubařů u nás. Tito studenti medicíny, možná lékaři mají pracovat pod dohledem českého l=kaře, který asi podle vás nemá co na práci a tak bude dohlížet. Bez řádně ukončené zkoušky z českého jazyka a slevovat z náročnosti aproba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako druhá světová? To ne. „Prostě to přečetl.“ Holec se pustil do prezidenta

9:55 Jako druhá světová? To ne. „Prostě to přečetl.“ Holec se pustil do prezidenta

Je mi smutno z toho, jaká intelektuální bída je naším prezidentem. I to jsou slova politického komen…