Exprezident Václav Havel má v gruzínské metropoli svou sochu

23.06.2017 6:21

Bývalému prezidentovi Václavu Havlovi v gruzínské metropoli Tbilisi odhalili sochu. Českého státníka zpodobňuje, jak sedí a přemýšlí. Slavnosti se společně s gruzínským prezidentem Giorgim Margvelašvilim zúčastnil český ministr obrany Martin Stropnický. Ten jednal také se svým protějškem Levanem Izoriou, píše ČTK.

Exprezident Václav Havel má v gruzínské metropoli svou sochu
Foto: Dostál František
Popisek: Václav Havel - výřez

Mluvili spolu o bezpečnostní situaci ve světě, o spolupráci NATO a Gruzie nebo o průmyslové spolupráci obou zemí. ČTK to sdělil mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek.

Socha byla podle Pejška odhalena v Parku Václava Havla, zhotovit ji nechal tbiliský magistrát. S podobou sochy vyjádřila souhlas manželka Havla Dagmar. „Jsem rád, že odkaz Václava Havla je aktuální v Gruzii i jinde ve světě. Účast pana prezidenta a zástupců vlády na odhalení dokazuje, jaké úctě se zde těší,“ uvedl Stropnický.

Margvelašvili podle Pejška v projevu řekl, že Havel je příkladem pro mladé lidi v České republice, Gruzii i jinde. „V devadesátých letech jsem při pobytu v Praze viděl, jak je jeho osobnost inspirující,“ řekl gruzínský prezident. Pejšek připomněl, že Havel se v Gruzii těší úctě i kvůli svému postoji vůči válce Ruska s Gruzií v roce 2008. V roce 2011 Havel obdržel nejvyšší gruzínské vyznamenání Řád svatého Jiří za demokratizaci postkomunistických zemí.

Stropnický je na dvoudenní návštěvě Gruzie. Dnes měl také na programu uctění památky gruzínských hrdinů a setkání s gruzínským ministrem obrany. Podle Pejška byla kromě dalších témat probírána aktuální bezpečnostní situace ve světě, spolupráce Gruzie s NATO, ale také průmyslová spolupráce obou zemí. „Ujistil jsem svého kolegu, že Česká republika jednoznačně podporuje gruzínskou teritoriální svrchovanost a integrační kroky Gruzie směrem k NATO,“ uvedl Stropnický.

Ocenil také „velký kus práce“, kterou odvádějí gruzínští vojáci v misi Rozhodná podpora (Resolute Support) v Afghánistánu, kde jsou s 870 vojáky třetím největším kontingentem. Oba ministři mluvili dále o bilaterální spolupráci včetně možného podílu českých podniků na modernizaci gruzínské armády.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…