Facebook chce lépe hlídat šíření fake news a další hrozby. Už se na tom dělá

28.07.2020 10:43

Facebook dle ČT24 vyvíjí umělou inteligenci, která by měla předvídat problémy, než opravdu ovlivní chování lidí. „V tomto systému spolu mohou najednou komunikovat miliony botů. Tyto autonomní programy se budou pokoušet běžnou rutinu ideálního klidného prostředí facebooku narušovat činnostmi, které jsou proti jeho pravidlům: například tam nakupovat zbraně nebo drogy. Výzkumníci pak budou sledovat, jak to umělé inteligence dělají, jaké to vyvolává odezvy a zda jsou tyto triky použitelné i pro lidi,“ informovala na webu Česká televize.

Facebook chce lépe hlídat šíření fake news a další hrozby. Už se na tom dělá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Facebook, ilustrační foto

ČT24 na svém webu informovala o vývoji umělé inteligence na Facebooku, kdy společnost chce díky ní předvídat hrozby a také nastavit lepší řád pro kontrolu. V současné době se Facebook snaží udržet svoji pověst, kterou mu prý narušuje šíření nepravdivých zpráv, toxické chování jeho uživatelů a další jevy, které mají odpuzovat uživatele, investory i inzerenty. Facebook využívá v současné době více než 2,6 miliardy uživatelů.

Celý příspěvek ZDE:

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 30530 lidí

„Právě proto nyní Facebook testuje, jak sledovat protispolečenské aktivity v prostředí WES neboli Web-Enabled Simulation. Jedná se o obří, velmi realistickou, virtuální repliku Facebooku, která využívá metod strojového učení, umělé inteligence, teorie her a takzvaných multiagentních systémů. Počítačoví inženýři, kteří za tímto systémem stojí, doufají, že se jim podaří lépe pochopit, a tím i potlačit explozivní růst všeho negativního, co je s Facebookem spojené – tedy politické dezinformace, šílené konspirační teorie nebo nenávistné vyjadřování,“ popsala Česká televize.

Umělá inteligence pak mezi sebou interaguje, například se žádá o přátelství, avšak jak ČT24 uvádí, tak k tomu dochází pouze mezi jednotlivými boty. O tom, že Facebook toto provádí, informoval ředitel tohoto projektu Mark Harman. Na svůj blog napsal, že cílem projektu je mimo jiné vylepšování služeb v budoucnu a předvídání možných problémů, než opravdu vzniknou a ovlivní chování skutečných uživatelů. Umělá inteligence má tedy problémům přecházet.

„V tomto systému spolu mohou najednou komunikovat miliony botů. Tyto autonomní programy se budou pokoušet běžnou rutinu ideálního klidného prostředí Facebooku narušovat činnostmi, které jsou proti jeho pravidlům: například tam nakupovat zbraně nebo drogy. Výzkumníci pak budou sledovat, jak to umělé inteligence dělají, jaké to vyvolává odezvy a zda jsou tyto triky použitelné i pro lidi,“ psalo se dále na webu. Prý je to podobné jako se zpomalovači na silnicích či semafory. Facebook by tak mohl údajně měnit frekvenci přidávání příspěvků či u některých témat by mohl automaticky označovat pravdivost jednotlivých postů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…