Fake news? Je to jinak. Urza popsal praktiky známého serveru, toto vylezlo

21.02.2020 13:39

Nejznámější advokát anarchokapitalismu v České republice Urza se na svém facebookovém profilu svěřil se svými zkušenostmi se serverem Manipulátoři.cz. Jak uvedl, hodně poslední dobou také slýchá o ruské propagandě a dezinformacích, což nepopírá, že existuje, ale...

Fake news? Je to jinak. Urza popsal praktiky známého serveru, toto vylezlo
Foto: Z Urzova archivu
Popisek: Urza

Jak Urza píše, státy mají své propagandy. Nešíří ji však jen Rusko, ČR dělá totéž. „EU samozřejmě nezůstává pozadu,“ míní. „Naprosto klasicky je pak v rámci každé propagandy cizí propaganda označována jako lži (dezinformace, fake news) a vlastní propaganda jako pravda (boj s dezinformacemi a fake news, mediální gramotnost, Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, Evropské hodnoty, Elfové…),“ napsal Urza s tím, že jedním z nástrojů naší propagandy je server Manipulatori.cz.

Anketa

Chcete, aby náš stát dával na obranu minimálně 2% HDP, jak po nás chtějí Američané?

14%
86%
hlasovalo: 17947 lidí

A právě tam narazil Urza na článek o tom, jak rozpoznat dezinformační článek. „V něm se píše o šesti kritériích dezinformačního textu; vtipné je, že ten článek samotný pět z nich jednoznačně splňuje a šesté se ho netýká,“ dodal.

„Nálepkování: Nálepky oponentů je jedním z nástrojů, které dezinformace a média často používají, aby vzbudily pocit nebezpečí,“ poznamenává text. „Celý článek však pojednává o nebezpečích plynoucích z takzvaných dezinformačních webů, což je samo o sobě nálepka,“ uvádí však k tomu Urza.

Stejně tak si všímá i toho, že server sice upozorňuje na neznámého nebo pochybného autora, ale pod textem je uveden nakonec jen název serveru. Upozorňuje i na manipulaci obrázkem. „Tohle je jediný bod, který článek nesplňuje, protože se ho vlastně netýká, jeho obrázek je totiž nakreslený,“ dodal. 

„Vyvolávání strachu: Máte pocit, že článek, který čtete, má navodit strach z určité skupiny lidí nebo jedinců?“ poznamenává dále text. „Ano, mám pocit, že článek se snaží vyvolat strach z provozovatelů dezinformačních webů,“ míní Urza. 

„Útok na lidi: Útočí článek, obrázek nebo video na nějakou skupinu lidí? Pozor, toto jsme tu už měli. Nenávistné projevy mohou skončit velmi špatně a seriózní médium by si něco takového nemělo dovolit. Od slovních útoků už nebývá daleko k činům,“ cituje Urza další bod a dodává: „Dobře, že mě varujete; stát už svobodu slova omezuje i činy, bohužel. Mám to brát tak, že se přidáte?“

Text serveru upozorňuje i na další znak: chybějící protistranu. „V textu nikdo z onálepkovaných dezinformátorů prostor samozřejmě nedostal,“ všímá si Urza. 

„Často na svých přednáškách říkám, že oběti propagandy jsou pak vůči ní slepé a nejsou schopné ji vidět, i když probíhá přímo před nimi; prostě ji nerozeznávají jako propagandu (zatímco cizí propagandu ano). Dokud jsem však nepřečetl ten text, vůbec mě nenapadlo, že to neplatí jen pro oběti propagandy, ale i pro její tvůrce. Manipulátoři.cz jsou schopni napsat propagandistický text o propagandě, popsat v něm své vlastní jednání a zároveň si to ani neuvědomit; což je… děsivé,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…