Firmy prolezlé korupcí budou potrestány, raduje se komentátor Uhl

11.12.2011 12:32

Sněmovna odhlasovala zákon, podle kterého bude možné trestat právnické osoby. Česká republika byla jednou z posledních zemí EU, kde tento zákon nefungoval.

Firmy prolezlé korupcí budou potrestány, raduje se komentátor Uhl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

 „Upřímně řečeno, ČR byla k tomuto kroku trochu donucena. Trestání právnických osob je ve světě obvyklé. ČR tím už léta porušovala smlouvy OSN a EU, jež trestní postih právnických osob vyžadují,“ napsal Petr Uhl ve svém komentáři deníku Právo.

„Je to zase další krok k evropskému a světovému sjednocení, které započali naši předci v roce 1920 účastí na zakládání Společnosti národů,“ pochvaloval si komentátor.

„Raduji se, že ty firmy, které jsou prolezlé korupcí, legalizacemi výnosů z trestné činnosti a zjevným nezákonným obohacováním, postaví státní zástupce před soud. Trestem nebude vězení, ale zákaz zakázek, pokuta, ztráta majetku či zrušení právnické osoby,“ pokračoval Uhl.

Sledujeme téma Korupce

Ani církve se tomu nevyhnou

Komentátor je rovněž spokojený, že se zákon bude týkat nejen firem, ale i vysokých škol, církví a dalších právnických subjektů s výjimkou státu. „Nejvíce se raduju, že právnické osoby lze postihnout i za podněcování k nenávisti vůči skupině osob, za sexuální nátlak, pohlavní zneužití, kuplířství, dětskou pornografii a za ohrožování výchovy dítěte,“ popsal Uhl.

Cesta k prosazení zákona nebyla jednoduchá, prezident Václav Klaus ho vetoval, ale sněmovna ho stejně poté přehlasovala. „To, že proti přijetí byl prezident, hodnotově dlící v 19. století, nepřekvapilo. Ale zákon nepodpořil ani žádný komunista a i z 54 soc. dem. poslanců se jich 11 hlasování zdrželo a 10 jich tam nepřišlo či nehlasovali,“ dodal komentátor a bývalý disident Petr Uhl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…