Ve vánočním období poněkud vypadl z role uvážlivého a nikoho z konkurentů nenapadajícího Jan Fischer, největší favorit z devítky uchazečů o funkci hlavy státu. „Mě velmi překvapilo, jak skoro až hystericky zaútočil pan kandidát Fischer na pana kandidáta Zemana. Tedy jakým způsobem zareagoval na ten v podstatě neškodný klip Tomáše Hanáka, kterým ho vyzývá, aby stáhl svoji kandidaturu, protože byl v období normalizace velmi činným a praktikujícím členem KSČ,“ začíná pro ParlamentníListy.cz své ohlédnutí za uplynulým týdnem v médiích Petr Žantovský.
Pozastavuje se především nad Fischerovou myšlenkovou zkratkou, že nebude ustupovat z boje, protože by vyklidil pozici těm, kteří chtěli v listopadu 1989 posílat tanky na demonstranty. „Tím myslel generála Zbytka, který je funkcionářem jihočeské SPOZ, ale nemá žádný vliv na cokoli, co dělá Miloš Zeman. A Zeman není ani kandidátem, ani funkcionářem SPOZ. Je to střela zcela mimo terč, pan Fischer chtěl jenom udělat velkou mlhu, ale netrefil se,“ poznamenává Petr Žantovský.
Přijetí Fischera podléhalo nomenklaturnímu oku ÚV KSČ
Diví se o to víc, že moralizuje právě Jan Fischer, jenž ihned po skončení studia na VŠE v roce 1974 nastoupil do Výzkumného ústavu sociálně ekonomických informací v rámci tehdejšího Federálního statistického úřadu. „Ten byl bezprostředně podřízen ekonomickému oddělení ÚV KSČ a přijímání lidí do této instituce podléhalo přísnému výběru a nomenklaturnímu oku ÚV KSČ. To, že tam nastoupil ihned po studiu, něco znamená,“ upozorňuje Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník