Ačkoli Fischerová byla v letech 2002 až 2006 poslankyní za Unii svobody a v současnosti stojí v čele politického Klíčového hnutí, nekandiduje s podporou žádné politické strany. "Nebudu kandidovat za Klíčové hnutí, ale za občany, kteří mě k tomu vyzvali," konstatovala Fischerová v interview pro iHned.cz. Připustila ale, že hodnoty hnutí hodlá zastávat.
Kandidovat ani nechtěla, ale přemluvili ji
Původně o kandidatuře prý vůbec neuvažovala, přemluvili ji až herec a režisér Jan Kačer a jeho manželka Nina Divíšková. "Já to nedělám z osobních důvodů. Nemám ambici sedět na Hradě," řekla Fischerová. Skromné jsou i její plány na předvolební kampaň. Co se týká shánění podpisů pro kandidátskou petici, spoléhá na stoupence. Odmítá plakáty i billboardy. Na besedy s voliči, kam bude pozvaná, hodlá jezdit vlakem, který si sama uhradí.
"Já si myslím, že prezidentem má být v přímé volbě zvolen někdo natolik známý, že se nemusí představovat," vysvětluje ČT24 Fischerová. "Jeho postoje, jeho minulost, jeho činy budou novináři stejně propírat. Pokud veřejnoprávní média neselžou a budou plnit svou funkci, tak by ten člověk měl být dostatečně vidět."
Vládní reformy rozbily všechny solidární systémy
V případě, že by ve volbě uspěla, hodlá v první řadě s ústavními právníky konzultovat prezidentovy možnosti u vetování zákonů a udělování milostí. Výkon prezidentské funkce chápe Fischerová především jako mravní úlohu.
Vzorem jí je první československý prezident T. G. Masaryk a první český prezident Václav Havel. Naopak kriticky se vyjadřuje na adresu stávajícího prezidenta Václava Klause, píše zpravodajský server České televize. Je také kritikem současné politiky kabinetu Petra Nečase. Vládní reformy označuje za "zničení všech solidárních systémů, které existovaly".
Lepší komunisté než neoliberálové
Komunisty podle Fischerové není po více než 20 letech od revoluce možné vinit ze současného stavu české společnosti. Vláda KSČM jí přijde přijatelnější než vláda neoliberálů. "Já bych měla problémy jmenovat téměř každého, kdo se zasluhuje o rozbití sociálních systémů. Nicméně prezident musí dodržovat Ústavu, takže to, co bych cítila, by nebylo tak důležité jako dodržovat nějakou parlamentní proceduru," vysvětluje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr