Gottwaldovo pohraničí. Reportér se rozjel tam, kde všichni volí komunisty

15.10.2012 10:24

Magazín Týden přináší reportáž z pohraniční vesnice, kde tradičně slaví úspěch komunisté. Není to výjimka, spíše obecný fenomén - KSČM triumfovala v pohraničí v mnoha obcích, počínaje Starým Sedlem u Tachova a konče Slezskými Pavlovicemi na Bruntálsku.

Gottwaldovo pohraničí. Reportér se rozjel tam, kde všichni volí komunisty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu KSČM bylo veselo

Ve Starých Těchanovicích v Oderských vrších zpovídali důchodkyni Josefu Haferníkovou, která sem přišla v roce 1955 v rámci náborové akce „Mládež dosidluje pohraničí“. „Nadšeně jsem tady začala pracovat na státním statku,“ vzpomíná.

Fenomén komunistické podpory v pohraničí objasňuje historik Jan Kalous: „Tamní lidé dostali od komunistů majetky po vyhnaných Němcích, o které se teď podvědomě bojí, kdyby došlo k prolomení Benešových dekretů.“

Po roce 1989 se k historickému vděku přidala nenávist k novým poměrům. „Dokud nám vládli komunisti, žilo se tu dobře,“ říká před volební místností Josefa Haferníková. Dnes prý má ze všech jejích vnuků práci jen jediný a i ten bude volit levici. „Tady volí všichni komunisty,“ přídává se další z příbuzenstva.

Že na kraji v Ostravě již čtyři roky společně se sociálními demokraty vládnou, to neberou. „Z Ostravy toho moc zlepšit nemohli, napřed se komunisti musí dostat do vlády,“ vysvětluje. V minulých krajských volbách získali ve Starých Těchanovicích komunisté 31 procent hlasů. Nyní jen 19, ale stejný zisk si připsala ČSSD a zemanovci a šest procent KSČ Miroslava Štěpána. Zdá se, že věrnost Gottwaldovým ideálům je v pohraničí nezničitelná. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…