Hamáček si trvá na svém: Nouzový stav by nám pomohl. Mohli bychom nařídit...

03.03.2020 17:43

Hostem úterních Dvaceti minut Radiožurnálu byl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Proč navrhoval vyhlásit nouzový stav ve spojitosti s koronavirem a co říká na to, že premiér jeho návrh odmítl? Hamáček si trvá na tom, že by nouzový stav měl být vyhlášen. A vysvětlil proč.

Hamáček si trvá na svém: Nouzový stav by nám pomohl. Mohli bychom nařídit...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

Hamáček prohlásil, že situaci kolem koronaviru je třeba řešit systémově. „My, když jsme na pondělní Bezpečnostní radě státu řešili situaci, tak jsme narazili na několik věcí, které budeme muset řešit,“ upozornil Hamáček s tím, že na trhu je nedostatek roušek a respirátorů, na což chce vláda reagovat. Vnitro už prý vypsalo zakázku na daný zdravotnický materiál, ale nikdo se do ní nepřihlásil.

„V tom nouzovém stavu jsme schopni občanům uložit nějaké povinnosti. Lidem, kteří se vrátí z rizikových oblastí, můžeme nařídit, aby se ohlásili,“ dal příklad ministr s tím, že v tuto chvíli je na zvážení občanů, jestli se sami přihlásí. „U produkce ochranných prostředků může stát nařídit výrobcům, aby část produkce nebo celou produkci dali ve prospěch státu. Můj názor je, že bychom měli jít touto cestou, ale pan premiér má jiný názor... Naším úkolem je dohodnout se a najít společné řešení,“ uvedl Hamáček.

V nouzovém stavu by se prý mnohem snadněji zakazovaly hromadné akce, na kterých se scházejí tisíce lidí, mezi nimiž by se teoreticky mohl koronavirus rozšířit.

Jedním dechem však Hamáček dodal, že je třeba občany uklidňovat. „V této fázi u nás je to celé uklidnit veřejnost,“ zdůraznil. Vykupování potravin požadoval za zcela neadekvátní. Zvlášť když i stát má k dispozici 13 milionů denních dávek potravin.  

Prý se také vůbec nesnaží utrhnout žádné politické body. „Já si rozhodně nechci dělat PR na tom, což je asi největší bezpečnostní výzvou této vlády,“ řekl.

Když došlo na cestu prezidentova poradce Martina Nejedlého do Číny, Hamáček podotkl, že podle jeho názoru měl Nejedlý po návratu do Česka zůstat v domácí karanténě.

Ve druhé polovině rozhovoru se věnoval blížícímu se českému předsednictví EU. Hamáček naše předsednictví popisuje jako v první řadě premiérovu akci, protože právě premiér bude nejvíc vidět, a pokud Babiš věří, že to zvládne s minimem peněz, pak je podle Hamáčka aspoň dobře, že čeští daňoví poplatníci ušetří.

Poté se zastal ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, na jejímž úřadu kvůli IT zakázkám zasahovala policie. Hamáček zdůraznil, že problém na MPSV vznikl už v 90. letech minulého století, kdy si resort vytvořil závislost na jediném dodavateli IT systému – na firmě OKsystem, a když se to někteří ministři  – od Jaromíra Drábka za TOP 09 v roce 2011 dál – snažili řešit, prozatím neuspěli.

Hamáček považuje za zásadní, aby i navzdory různým problémům systém na výplatu dávek fungoval.

Nakonec věnoval pozornost tureckým hrozbám, že vpustí do Evropy desítky tisíc migrantů. Řecko kvůli tomu posiluje ostrahu hranic a česká strana je prý připravena Řecku pomoct.

„My jsme schopni z prostředků okamžitě uvolnit milin eur,“ prozradil Hamáček. Zdůraznil také, že můžeme řecké policii dodat stany a další vybavení. Ale pokud Řecko požádá o naši pomoc, pošleme jim prý i policisty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…