Heger chce privatizovat pojišťovny, útočil Rath. Odbornice: Nevadilo by to

13.05.2012 14:22

Nový zákon o zdravotních pojišťovnách má podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha za cíl privatizovat tyto dosud veřejnoprávní instituce. Ministr Leoš Heger to popřel, odbornice Světové banky Hana Brixi ovšem podotkla: Je vlastně jedno, kdo ty pojišťovny vlastní. Důležitý je přísný dohled.

Heger chce privatizovat pojišťovny, útočil Rath. Odbornice: Nevadilo by to
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

"Vláda chce prolomit veřejnoprávní charakter zdravotních pojišťoven. Chce je privatizovat," řekl Rath v nedělních Otázkách Václava Moravce. "Tyhle výroky o privatizaci mi připomínají heslo 'podle sebe soudím tebe'," reagoval pohotově Heger. Privatizovat prý pojišťovny nikdo nechce.

"Budou jen zcela jasná pravidla, jak se lidé do správních rad pojišťoven dostávají, jinak všechny zůstanou veřejnoprávní," řekl ministr. "Vždyť to funguje. Máme u nás například veřejnoprávní vysoké školy a ty nikdo nerozkrádá, nikdo je neprivatizuje a fungují docela dobře."

Na to se Rath ohradil: "Pojišťovny vybírají daně, pane ministře. Celkem si přijdou na 250 miliard. Ukrást vysokou školu chce málokdo, ale sáhnout si na 250 miliard chce určitě i z vašeho okolí asi leckdo."

Situaci mírnila expertka Světové banky Brixi. Podle ní totiž vůbec není důležité, kdo pojišťovnu vlastní. Důležité je, jak funguje. "Zdravotnický systém nikdy nebude fungovat dokonale," řekla. "V systému konkurujících si pojišťoven, který je nastaven v České republice, je velmi důležité, aby byly pojišťovny dobře regulovány. Úloha státu je tam podstatná, ale na vlastnictví zase tolik nezáleží. Jestli je to soukromá nebo veřejnoprávní pojišťovna, to je úplně jedno."

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…