Hlasování ANO je ostuda, faleš a pokrytectví. Opozice řádí po neúspěšném pokusu sesadit Okamuru

07.03.2018 22:59

Kvůli tomu, že poslanci ANO, SPD a KSČM nepřipustili diskusi o odvolání předsedy hnutí SPD Tomia Okamury z funkce místopředsedy Sněmovny kvůli jeho výrokům o romském táboře v Letech, označil bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hlasování ANO za hanbu. A nebyl jediný, kriticky se na účet ANO vyjadřovala i řada dalších, například podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska svým středečním postojem ANO podpořilo extremismus a nesnášenlivost.

Hlasování ANO je ostuda, faleš a pokrytectví. Opozice řádí po neúspěšném pokusu sesadit Okamuru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Snahu o Okamurovo odvolání iniciovala KDU-ČSL kvůli jeho výrokům o koncentračním táboře v Letech. Lidovcům se nepodařilo tento návrh prosadit minulý týden na řádnou schůzi, a shromáždili proto dostatek podpisů pro schůzi mimořádnou. Server iROZHLAS.cz informoval, že z poslanců ANO však schůzi podpořil jen Rostislav Vyzula, který za to od opozičních politiků sklidil potlesk.

Dalším, kdo nešetřil kritikou, byl místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan, podle kterého Sněmovna zažívá legitimizaci překrucování historie. Předsedovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi vadilo, že nevystoupil Okamura ani žádný člen vlády. „Babišovo hnutí ANO spolu s komunisty zabránilo projednávání odvolání Okamury za jeho rasistické výroky a zpochybňování romského holokaustu. Hanba a ostuda!“ napsal na Twitteru bývalý premiér Sobotka. „Vždyť mají odvolatelnost politiků v programu a ve jménu demokratická. Tomio Okamura ‚hrdinně‘ ani nevystoupil,“ uvedl na sociální síti předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Předseda KDU-ČSL Bělobrádek se nemohl smířit s tím, že místo Okamury promluvil s přednostním právem jen místopředseda SPD Radim Fiala. Navíc podle něj přečetl projev plný „nesmyslů, lží a blbostí“. Nelíbilo se mu ani to, že se nijak nevyjádřil ani žádný z ministrů. „Nikdo z vlády nevystoupil a nehlasoval pro diskusi včetně těch, kteří SPD pokrytecky kritizují,“ dodal s tím, že nenávist se může obrátit i dovnitř stran, které ji šíří.

Původní zdroj ZDE.

Kritiku sklidil podle některých politiků i odehrávající se paradox, když během hlasování o odvolání Okamury navštívil Babiš romské muzeum. „Na jedné straně je Babiš v romském muzeu, na druhé straně poslanci jeho hnutí neumožnili ani diskusi – vnímám to jako pokrytectví a faleš,“ uvedl předseda sněmovního klubu lidovců Jan Bartošek. A souhlasili s ním i někteří poslanci TOP 09, kteří tento Babišův počin shledávají také pokryteckým. „Kdo podporuje extremismus a šíření nenávisti, je stejný jako ten, kdo se toho dopouští sám,“ řekl Kalousek.

„Všichni, kteří u sebe mají červený křížek, nechtěli připustit diskusi o odvolání člověka, který zastupuje Poslaneckou sněmovnu a zpochybňuje holokaust. Silný moment pro každého občana naší země,“ uvedl šéf hnutí STAN Petr Gazdík, když sdílel výpis hlasování o programu schůze.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

22:00 Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem v pořadu Interview ČT24, kde vyzdvihoval svou vládu jako pevnou.…