Hřib: Partnerství Prahy a Pekingu má být apolitické

18.07.2019 12:43

Partnerství českého a čínského hlavního města má být apolitické, a pokud jde o vztahy obou zemí, Čína by se měla zaměřit na plnění investic v tuzemsku, které v minulosti slíbila. Dnes to uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v reakci na slova mluvčího čínského ministerstva zahraničí Keng Šuanga, který podle agentury Nová Čína vyzval vedení Prahy a primátora k tomu, aby nepoškozovali čínsko-české vztahy.

Hřib: Partnerství Prahy a Pekingu má být apolitické
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

Zástupci pražské koalice se před nedávnem shodli na tom, že ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstraní článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu. Podle ministerstva zahraničí česká diplomacie podporuje regionální kontakty mezi Českem a Čínou, ale nemůže do nich zasahovat.

Své námitky vůči pražské správě podle agenturní zprávy čínský mluvčí dál neupřesnil. Podle všeho ale reagoval právě na záměr odstranit ze smlouvy o partnerství podle vedení Prahy problematický článek.

„Vyjmutí nadbytečné politické deklarace ze smlouvy o partnerských městech mezi Pekingem a Prahou nevnímám jako narušování česko-čínských vztahů. Chceme mít apolitická partnerství založená na kulturní výměně, která budou oboustranně výhodná,“ uvedl primátor v prohlášení. Dodal, že Čína se naopak celou situaci pokouší zpolitizovat a že Peking ve smlouvách například s Londýnem nebo Rigou podobnou deklaraci rovněž nemá. „Není důvod, proč by ji tam měla mít Praha,“ sdělil ČTK primátor.

Záměr odstranit článek ze smlouvy ohlásilo vedení města na začátku roku, od té doby se o věci s Pekingem pokouší vyjednávat. Pokud druhá strana na podmínky nepřistoupí, hrozí podle primátora i vypovězení smlouvy. „V průběhu včerejšího dne jsme za město odeslali další dopis v rámci vyjednávání. V případě neúspěchu vyjednávání je vypovězení celé smlouvy realistickým závěrem,“ uvedl Hřib.

Pokud jde o vztahy obou zemí, Čína by se podle primátora měla v první řadě zaměřit na plnění slibů daných ohledně investic v České republice. Upozornil také na fakt, že kvůli postupu vedení české metropole Čína zrušila turné orchestru PKF - Prague Philharmonia na svém území. „Zrušení turné Pražské filharmonie, která už měla podepsanou smlouvu, ukazuje především to, že Čína není spolehlivý obchodní partner,“ zakončil primátor.

Ke sporu se vyjádřil také předseda klubu koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil (TOP 09). „Čína vyzvala vedení Prahy, aby nenarušovalo čínsko-české vztahy. Vyzývám tedy soudruhy z Číny, aby konečně začali dodržovat lidská práva a přiblížili se standardům západních demokracií. Pak budou vztahy mezi Čínou a Prahou bezproblémové,“ uvedl.

Podobně to vidí předseda klubu Prahy Sobě Jan Čižinský. „Dlouhodobě říkáme, že lidská práva jsou víc než panda v zoo,“ uvedl dnes.

Ministerstvo zahraničí dnes v tiskovém prohlášení uvedlo, že vede s Čínou dialog v oblastech společných zájmů a nevyhýbá se ani otázce dodržování lidských práv. „Vůči Číně jsme otevření, ale také realističtí. Česko má zájem na rozvoji kvalitních vztahů s Čínou, jsme připraveni a přejeme si nadále naplňovat strategické partnerství, které obě země podepsaly v roce 2016. Podporujeme také kontakty obou zemí na regionální úrovni, tyto vztahy však ministerstvo zahraničí nemůže ze své pozice nijak ovlivňovat,“ uvedl Černínský palác.

Smlouvu s Čínou město pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) podepsalo v roce 2016. Zakotvuje kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Právě kvůli třetímu článku smlouvy, hovořícímu o politice jednotné Číny, smlouva sklidila vlnu kritiky. Tehdejší vedení svůj podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na konci dubna oznámil, že se sejde s čínským velvyslancem kvůli tomu, že Čína údajně ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …