Islámský stát? To nikdy neskončí. Stamiliony dolarů, buňky v Evropě, návrat domů. Zásadní slova novinářky

13.03.2019 15:35

Kdo si myslí, že je vyhráno a že radikálové z Islámského státu jsou konečně poraženi, měl by se podle novinářky Markéty Kutilové zamyslet ještě jednou. Islámský stát není poražen na různých územích. A především, jeho ideologie žije dál v hlavách celé řady lidí. Například v myslích manželek teroristů, které dnes sice míří do uprchlických táborů a vydávají se za oběti, ale řada z nich byla v Islámském státě spokojená.

Islámský stát? To nikdy neskončí. Stamiliony dolarů, buňky v Evropě, návrat domů. Zásadní slova novinářky
Foto: Youtube.com
Popisek: Vlajka Islámského státu

Novinářka Markéta Kutilová se dlouhodobě věnuje situaci na Blízkém východě. Sleduje především tzv. Islámský stát. Ačkoli 45. prezident USA Trump tvrdí, že radikálové v Sýrii byli poraženi, Američané splnili svou povinnost a mohou se tak začít stahovat ze země, zpravodajka v rozhovoru pro server Info.cz vyvádí pána Bílého domu z omylu.

Anketa

Schvalujete práci Anny Šabatové?

2%
98%
hlasovalo: 9123 lidí

„Bitva s Islámským státem jakožto ideologií a organizací bude trvat ještě dlouhá léta. Islámský stát není mrtev ani geograficky. On přišel o ta hlavní území v Sýrii a v Iráku, a tím i o hlavní zdroje příjmů, které měl díky ropě a díky daním od 5 milionů lidí, kteří tam žili, ale dneska Islámský stát ovládá velkou část jedné provincie v Afghánistánu, dále se k němu hlásí hnutí Boko Haram v Nigérii, ovládá určitá území na severu Libye. Docela posiluje v Asii, v Indii, na Filipínách a buňky má i v Evropě,“ popsala Kutilová.

Radikálové navíc ze svého „státu vyvezli stovky milionů dolarů, které se přes Turecko dostaly i do Evropy a do dalších částí světa a mohou sloužit k regeneraci dnes spících buněk islámských radikálů.

„V Sýrii i v Iráku zůstává mnoho tzv. spících buněk, to znamená skupin, které se hlásí k odkazu Islámského státu a budou dále útočit. A hlavně z Islámského státu teď přišlo přes 50 tisíc lidí, kteří si nesou v hlavách ideologii Islámského státu a jsou radikalizovaní. Z toho je 20 tisíc cizinců,“ upozornila novinářka.

Mezi cizinci najdeme radikály z Francie, z Velké Británie, z Německa i ze severských zemí. V regionu zůstává řada jejich manželek a dětí, které mají zahraniční pasy. Některým Evropanům už se podařilo vrátit se ze Sýrie domů. Tito lidé také mohou být zradikalizovaní. I proto celá řada zemí odmítá vzít z Blízkého východu své spoluobčany zpět do vlasti.

„Pokud jde o manželky džihádistů, tam je to těžké, protože to jsou ženy, které vlastně nespáchaly trestný čin. Připojily se k teroristické organizaci? Ano,“ položila si sama Kutilová první otázku, na kterou si vzápětí odpověděla. A přidala ještě pár dalších otázek a odpovědí. „Mají radikální myšlení? Ano. Hlásí se k odkazu chalífátu? Ano. Schvalují masakry, které Islámský stát páchal? Ano. Ale samy nevzaly zbraň do ruky a nevraždily,“ popsala situaci zpravodajka.

Tyto ženy prý často lžou, popisují se novinářům jako oběti, jenže přišly do Islámského státu v době, kdy islamisté už páchali zvěrstva a tyto ženy velmi dobře věděly, ke komu se připojují. Některé z nich byly členkami islámské ženské policie, nebo dokonce řídily výrobu min, které zabíjely odpůrce Islámského státu. Tyhle ženy chtějí žít podle pravidel Islámského státu. Cítí se být jakoby královnami Islámského státu.

„Samy ty manželky se hlásí dál k odkazu Islámského státu. Ony jsou vlastně hrozně naštvané, že to skončilo,“ podotkla novinářka. Tyto ženy se prý chtějí vrátit domů, protože počítají s tím, že v domovských zemích se jim dostane lepší pomoci, lepší sociální podpory, než by se jim dostalo v Sýrii.

Podle Kutilové tohle všechno nemění nic na tom, že domovské země by za své občany měly převzít zodpovědnost, protože je nesmysl nechávat je v uprchlických táborech na bedrech Kurdů, kteří dnes tyto ženy a děti živí. „Bylo by nefér, aby se k nim (ke Kurdům) obrátil svět zády a řekl, ‚tohle je váš problém‘, protože Islámský stát je mezinárodní problém,“ zdůraznila dáma. Lidé by mohli být odvezeni do svých domovů a zde řádně souzeni,“ nabídla jednu z cest Kutilová. „Ale já ten recept nemám, od toho jsou tady bezpečnostní experti,“ dodala jedním dechem.

Nakonec věnovala pár slov situaci v Afghánistánu. Hnutí Tálibán je podle ní srovnatelné s Islámským státem, je to teroristická organizace a s teroristy se podle ní nevyjednává. Lidé, kteří se k teroristickým organizacím přidávají, velmi dobře vědí, co ty organizace činí, a v žádném případě nejsou oběťmi teroristů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Smazal jsem to, omluva nebude, běžte do p*dele.“ Novotný kauzu s rakovinou rozmázl

22:30 „Smazal jsem to, omluva nebude, běžte do p*dele.“ Novotný kauzu s rakovinou rozmázl

Doslova bouři vyvolal řeporyjský starosta Pavel Novotný poté, co prohlásil, že nemocná dcera Felixe …