Jsme prý bohatá země, rozzlobil se publicista. A zanadával na Kalouska a další ,,mozky lidstva"

19.06.2014 13:16

Statistický úřad Eurostat ve středu zveřejnil statistiku, ze které vyplývá, že Česká republika byla v loňském roce sedmnáctou nejbohatší zemí Evropské unie v přepočtu HDP na hlavu. František Štván ve svém článku na serveru ParlamentníListy.cz upozorňuje, že vše není tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Jsme prý bohatá země, rozzlobil se publicista. A zanadával na Kalouska a další ,,mozky lidstva"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Podle Štvána byly výsledky statistiky záměrně pomocí slovní hříčky interpretovány tak, aby zakryly nelichotivé ekonomické výsledky naší země. Evropská unie má totiž dvacet osm členských států, takže Česká republika se se svým sedmnáctým místem ocitá v dolní polovině žebříčku. Statistika by se tak podle autora článku měla číst takto: ČR je jedenáctou nejchudší zemí EU.

Proč vůbec došlo k dezinterpretaci výzkumu Eurostat? „Možná proto, že mu lze snadněji namluvit, jak pracovití lidé pod ideologickým vedením neviditelné ruky trhu naši zem dostávají do role nejbohatších zemí, ale ne všichni to díky údajně přebujelým sociálním výdajům a rozmazlování nepřizpůsobivých mohou pocítit na vlastní kůži. Přiznat se poctivě k neúspěchu by mohlo zpochybnit ekonomickou erudici údajně výjimečných ekonomických mozků lidstva,“ přichází Štván se svým vysvětlením. Pod pojmem „ekonomické mozky lidstva“ si pak podle Štvána máme představit celou škálu subjektů – od Kalouska po Českou národní banku.

Celý článek k přečtení ZDE.

Největší zátěží pro státní rozpočet pak podle Štvána není nezaměstnanost, jak se nám snaží namluvit politikové, ale rozkradené peníze z veřejných zakázek. „Naše ekonomická realita smrdí stejně jako ryba od hlavy. Ne od zadní ploutve, tedy od lidí bez práce,“ uzavírá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…