Kalousek na ČT: Vláda a prezident se v zahraniční politice víceméně shodují. Ale tak, že je to nepřijatelné

10.12.2014 22:39

Vratislav Mynář, Miroslav Kalousek a Milan Štěch. Tito tři politici debatovali o zahraničně politickém směřování Česka. Shodli se na tom, že názory prezidenta a vlády se příliš nerozcházejí. Mynářovi a Štěchovi se v zásadě líbí, zatímco Kalousek pozvedá varovný hlas. Podle jeho názoru jsme nevěrohodní pro západní partnery. Štěch k tomu poznamenal, že za časů prezidenta Klause to bylo s rozdílností názorů mnohem horší.

Kalousek na ČT: Vláda a prezident se v zahraniční politice víceméně shodují. Ale tak, že je to nepřijatelné
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miroslav Kalousek na neformálním setkání u piva s voliči v Českém Brodě

Ještě během návštěvy ve Spojených státech dal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) najevo, že si bude muset promluvit s prezidentem republiky Milošem Zemanem, aby napříště představitelé země mluvili na mezinárodním poli shodně a byli tak čitelní pro zahraniční partnery. Ke schůzce dnes skutečně došlo. Premiér Sobotka doufá, že se „dobrá věc podařila".

Jak to tedy bude s českou zahraniční politikou, bude jednotná? O tom ve středečních Událostech, komentářích České televize diskutovali vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář (SPO), předseda Senátu ČR Milan Štěch (ČSSD) a předseda poslaneckého klubu TOP 09, exministr financí Miroslav Kalousek.

V úvodu Mynář poznamenal, že pravidelné schůzky ústavních činitelů už probíhají. „Výsledkem dnešní schůzky nebyla žádná diskuze o tom, že by vláda měla odlišné zahraničně politické názory než pan prezident," zdůraznil.

Kalousek versus Štěch

Nad zahraničně politickým směřováním Česka se následně přeli Milan Štěch a Miroslav Kalousek. „Co se týká politiky, tak někdy musíte upozadit své osobní názory, protože za zahraniční politiku odpovídá vláda," uvedl k tomu Štěch. To neznamená, že se lidé nemohou lišit v názorech, ale měli by spolupracovat.

Kalousek k tomu podotkl, že nevidí velké rozdíly mezi názory prezidenta Zemana a premiéra Sobotky. O sankcích proti Rusku například prezident říká, že by je zrušil, zatímco Sobotka je označuje za kontraproduktivní. „Já se spíš obávám, že stanovisko vlády a pana prezidenta je velmi blízko a pro nás jako pro TOP 09 je to nepřijatelné," prohlásil Kalousek. Připomněl také, že podle premiéra byly i Zemanovy výroky v Číně plně v souladu se zahraniční politikou vlády. „Já bych si přál, aby předseda vlády byl daleko spolehlivějším spojencem našich západních spojenců, ale zatím to tak nevypadá," posteskl si Kalousek.

Štěch jeho slova v zásadě potvrdil. Vláda a prezident se podle jeho názoru v názorech v zásadě neliší. „Prezident žádné hrubé chyby nedělá. Jsou některé dílčí rozpory, ale kdybychom na to neupozorňovali my tady z Česka, tak si toho v zahraničí nikdo nevšimne," řekl jasně Štěch. V dobách prezidenta Klause to podle jeho názoru bylo v rozdílnosti názorů mnohem horší.

A Kalousek mu znovu dal za pravdu, jen se mu to nelíbí. Česko je země, která má zkušenost z okupací ze strany východního agresora, takže by dnes měla stát v popředí a pozvedat varovný hlas. Ve skutečnosti se děje to, že opouštíme obhajobu lidských práv, na které pracovaly pravicové i levicové vlády, takže pro svět přestáváme být zajímaví.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …