Karlovarský ekonom: Být komunistou může být čest. Je tu ale problém

28.02.2013 9:26

JINÝMA OČIMA Karlovarský ekonom a poradce Erik Maca patří k nejaktivnějším občanům v kraji. Pravidelně se zúčastňuje jednání zastupitelstva a nabádá politiky, aby se poučili na historii. Podílí se také na analýze řady negativních společenských jevů, například korupce. Nebojí se nahlas říkat nepříjemné věci. Příčiny současného stavu vidí ve špatném rozhodnutí lidí, kteří řídí náš stát a jednotlivá města.

Karlovarský ekonom: Být komunistou může být čest. Je tu ale problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Příznivci komunistů uctili památku "Vítězného února" na hrobě Klementa Gottwalda zpěvem Internacionály

Odstrašujícím příkladem jsou podle něho také Karlovy Vary. Konšelé prodali lukrativní majetek a následovníkům přivázali kouli na nohu v podobě KV arény, která město zadlužila na dlouhá léta. To, že je město obětí špatných rozhodnutí, dokazuje i fakt, že se lázeňské centrum vylidnilo, je plné prázdných luxusních bytů a poloprázdných hotelů, které kazí unikátní architektonickou tvář města. Megalomanské stavby ničí okouzlující panoramata, navíc přibývá řada nedostavěných. 

Ulili prachy?

Macova odpověď na otázku, co na to říká, je víc než lakonická. Ale výmluvná. „Ulili prachy.“ Po chvilce zamyšlení dodává: „Viděl jsem prchající obyvatele na Šeremetěvu (moskevské letiště). Utíkali před systémem. Igelitky plné dolarů. Směr letadlo Praha a Karlovy Vary. To, co je evidováno ČSÚ, neodpovídá realitě. Bohužel, na rozdíl například od Izraele, u nás nikdo nikdy nezdanil igelitky. Možná něco každý dostal do kapsy. Takže věřme klasikům: ,Na této zemi nevadí zlo. To, co vadí, je lhostejnost k němu. Co bylo v tomto kraji, za těch druhých, není. Chybí vlast.“ 

Když se ho ptáme, koho myslí těmi druhými, vysvětluje: „V podstatě ti, kdo přišli po válce, byli směsicí. Těmi druhými myslím Němce a Židy. U nás v Brně se považovali za Rakušany. Brno a Karlovy Vary mají mnoho společného. Minimálně podobné divadlo. A vliv Rakousko-Uherska. Ne nadarmo existovalo přísloví: ‘Karlovy Vary jsou rakouské město na německém území, vybudované českýma rukama za židovské peníze'."

Křičí na vlastním hrobě

Erik Maca pozorně analyzuje také volební účast v kraji, která patří dlouhodobě k nejnižším u nás. Upozorňuje, že od roku 2008 ještě více klesla a současně zvolené zastupitelstvo kraje reprezentuje  jenom 24 % oprávněných voličů, z toho vládnoucí  koalice KSČM a ČSSD pouhých 14 % voličů. Když se ho ptáme, co říká na výsledek posledních voleb do krajského zastupitelstva a vítězství KSČM, vysvětluje to právě nízkou účastí. „Přišlo 32 % oprávněných voličů. Ale bohužel. Ti protestující křičí na vlastním hrobě. V takovém Baskicku je účast 86 %. Být komunistou a křesťanem přitom může být čest. Problém je v tom, že KSČM má stále bolševický střih“.

Zajímá nás také, zda vidí nějaká východiska a řešení. Jeho odpověď je velmi překvapivá: „Vidím Moravské bratry. V duchu Komenského. V duchu těch, kdo odešli do Severní Ameriky. V duchu měst Nazareth a Bethlem v Pensylvánii. Vždy v úctě k zemi a těm druhým,“ zdůrazňuje. Připomeňme, že do Pensylvánie emigrovalo mnoho Čechů, především z Moravy a Slezska, kteří zde založili celé české osady. A spokojeně zde žijí dodnes.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hana Čechová

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…