Klaus po schůzce s šéfem ČNB: České banky problémy nemají

09.11.2011 13:05

Český bankovní systém je podle prezidenta Václava Klause navzdory dluhové krizi v eurozóně stabilizovaný a funguje dobře. Česká republika ale musí více exportovat i jinam než do zemí Evropské unie, jejichž ekonomikám kvůli krizi hrozí citelné zpomalení. Klaus to dnes řekl novinářům po jednání se členy bankovní rady České národní banky.

Klaus po schůzce s šéfem ČNB: České banky problémy nemají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Václav Klaus

"Centrální banka a celý náš bankovní systém fungují dobře a jsou stabilizované. Na rozdíl od jiných bankovních systémů se dá říci, že český bankovní systém je v pořádku, a to jak díky sobě samému, tak i racionálnímu chování ČNB," uvedl Klaus.

Guvernér ČNB Miroslav Singer míní, že dluhová krize se v Česku nepromítne přes finanční sektor, ale prostřednictvím reálné ekonomiky. Český zahraniční obchod, který je motorem tuzemské ekonomiky, proto podle Klause už nemůže být tažen vývozem do Evropy, jejíž ekonomika zpomaluje. Exportéři by měli být více aktivní i na jiných trzích, například v Latinské Americe.

Zadlužené Řecko

Ze zemí platících eurem má nejvážnější finanční problémy zadlužené Řecko, které se delší dobu potácí nad propastí státního bankrotu. Ostatní členské státy schvalují obří peněžní záchranné balíky pomoci. Česko v eurozóně sice není, řecká krize ale ovlivňuje celou EU.

Členské státy EU na konci října přijaly další rámec pomoci Řecku. Eurozóna se shodla, že výrazně zvýší efektivitu záchranného fondu EFSF. Dohodla se s bankami na odpisech řeckých dluhů o přibližně 50 procent i na rekapitalizaci evropských bank. Podle Klause "neúnosné zadlužení" nemůže být řešeno způsobem, který nebude prorůstový.

Čtěte více: 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: aš, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…