Klaus starší udeřil. Jde o odkládaný brexit

03.04.2019 22:09

Podle Václava Klause, bývalého prezidenta, je na brexitu nejdůležitější signál, že Evropská unie kráčí špatným směrem. „Ve výsledcích referenda o brexitu jsme viděli obrovskou šanci začít bourat celý ‚euovský‘ domeček z karet, a proto jsme ho tak pozitivně přijímali,“ píše Klaus ve svém komentáři pro server iDNES.cz.

Klaus starší udeřil. Jde o odkládaný brexit
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus

Klaus ve svém komentáři znovu připomenul, že nesouhlasí s touto formou evropské integrace. Brexit byl podle něho interpretován jako svobodné rozhodnutí členského státu EU opustit. „Důvodem byla jejich nespokojenost s tím, že stále více se o Velké Británii nerozhodovalo v britském parlamentu a v britské vládě, ale v bruselských byrokratických strukturách. Jen a jedině a právě o tom se hlasovalo při referendu o brexitu,“ popisuje vývoj lidového referenda bývalý prezident.

Anketa

Dokdy bude trvat Evropská unie?

hlasovalo: 8824 lidí

Podle něj nelze přijmout dnešní „rozpliznutí debaty na toto téma“, která je podle něho důsledkem neúspěšných jednání mezi britskou vládou a byrokratickým aparátem EU.

„Dnešní situace – po opakovaných hlasováních v britském parlamentu a po tvrdošíjném lpění vedení EU na své pozici – je v každém případě strašlivou prohrou všech evropských demokratů, kteří viděli v brexitu záblesk naděje do budoucnosti,“ popisuje Klaus s tím, že podle něho bohužel nebyla náhodná. Podle něho byla Velká Británie při jednáních nejasná a nepřesvědčivá. To prý naznačuje vnitřní rozpolcenost jak v zemi, tak v britské Konzervativní straně.

Celá zpráva zde.

„Vyjednavači, počínaje premiérkou Theresou Mayovou, která se nikdy netajila svým pozitivním vztahem k Evropské unii, očekávali normální vyjednávání, při němž by obě strany měly zájem dobrat se pozitivního výsledku. To byl fatální omyl,“ míní Klaus a převádí to do terminologie teorie her. Evropští vyjednavači hráli podle něj od počátku „nekooperativní hru“ bez zájmu na pozitivním výsledku. „Velkou Británii chtěli ponížit a potrestat. Zcela logicky je výsledek, jaký je,“ domnívá se Klaus s tím, že už dnes to lze považovat za velikou prohru. 

Připomíná, že brexit byl interpretován jako kritika konceptu Evropské unie. Nicméně britským čelným představitelům se podařilo debatu převést do diskuse o imigraci, s tímto podle Klause nemohla premiérka v boji s EU obstát. „Obecná debata o migraci je něco úplně jiného než debata o tom, jestli má být v Evropě potlačen národní stát a lidem v jednotlivých členských zemích má být vládnuto z Bruselu,“ uvádí Klaus.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …