Kličkujete, protože chcete zvýšit schodek rozpočtu, uhodil Moravec na Fischera. A on to nepopřel

15.09.2013 13:28

Hlavním hostem v pořadu Otázky Václava Moravce na televizní stanici ČT 24 byl v neděli 15. září ministr financí v demisi a někdejší ministerský předseda Jan Fischer. Diskuse se dotýkala účinnosti občanského zákoníku v souvislosti se senátním odmítnutím daňové reformy, návrhu státního rozpočtu na nadcházející rok, dopadů tzv. solárního boomu na státní rozpočet a případných perzonálních změn v dozorčích radách státních podniků a podniků s podílem státu.

Kličkujete, protože chcete zvýšit schodek rozpočtu, uhodil Moravec na Fischera. A on to nepopřel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hostem byl ministr financí v demisi Jan Fischer

Jan Fischer se vyslovil primárně proti odkladu účinnosti občanského zákoníku s tím, že je dostatek času na předložení zákonných opatření vlády upravujících daňové zákonodárství do Senátu. Odklad platnosti občanského zákoníku vidí Fischer jako možnou, avšak krajní cestu, kterou by ponechal na nové sněmovně, vzešlé z předčasných voleb.

Ohledně připravovaného státního rozpočtu na rok 2014 převládá v oficiálních kruzích mírný optimismus. Ministerstvo financí předpokládá zvýšení daňového výnosu. Na místo donedávna předpokládaného vývoje hospodářství (plus 0,8% HDP) Fischerovo ministerstvo nyní kalkuluje s růstem 1,3% HDP, což sám Fischer označil za umírněný přístup, neboť podle něj např. Eurostat či ČNB pracují s vyššími čísly. Na otázku Václava Moravce, zda se nejedná o pouhý účetnický trik, jak nenápadně zvýšit schodek rozpočtu, ministr financí odpověděl, že by takové umělé zvýšení nemělo smysl, neboť požadavky ostatních resortů jsou beztak nad rámec zmíněného očekávaného zvýšení růstu. Nicméně, doplnil Fischer, nesmí být překročeno maastrichtské kriterium schodku státního rozpočtu, tedy nepřekročit 3% HDP. Což ovšem činí více než 112 miliard korun naproti dosud předpokládaným 110 miliardám. Zvýšenou částku ministr na přímou Moravscovu otázku přímo nepotvrdil, ale rovněž ji neodmítl coby bezpředmětnou. Stejně tak neodmítl moderátorovu interpretaci, že je vyšší schodek vzhledem k jeho diplomatickému kličkování téměř jistý.

Růst výběru daní by ministr financí rád viděl umístěný ve sférách podporujících hospodářství, konkrétně zmínil – se sřejmým odkazem na resort dopravy - dobudování infrastruktury. Další navýšení výdajů předpokládá slíbené navýšení platů ve státní sféře a oblasti zdravotnictví. Ministr financí ovšem připustil, že požadavky jeho vládních kolegů nebudou uspokojeny – navyšovat oborové rozpočty by chtěli všichni ministři, a to o částky překračující v úhrnu možnosti státních financí.

Moderátor pořadu vzpomněl minulého ministerského předsedu Nečase s vizí jeho vlády o vyrovnaných státních rozpočtech od období let 2016 – 2017. Současný ministr Fischer tento termín označil za „velmi odvážnou tezi“; konkrétní rok, kdy by mohlo být dosaženo vyrovnaného rozpočtu, odmítl říci. I konec desetiletí by nazval optimistickým termínem, ovšem s dovětkem, že nejvíce bude záležet na vládě vzešlé z voleb, doplnil.

V další části Václav Moravec stočil diskusi na téma zmrazení podpory obnovitelných zdojů. Fischer odmítl odpovědnost své někdejší vlády i svou za současný stav s tím, že politické vlády váhaly s omezením dotací a podpory obnovitelným zdrojům a jeho vláda předložila příslušný návrh Poslanecké sněmovně, která se jím však nezabývala.

Poslední téma diskuse s ministrem financí věnoval moderátor personálním změnám v dozorčích radách státních podniků. Ministr Fischer se dle svých slov přiklání k přenechání rozhodnutí politické vládě, vzešlé z nadcházejících voleb do sněmovny. Nechce měnit dozorčí rady šest týdnů před volbami, protože je to příliš krátká doba jak na výběr potenciálních členů rad, tak pro jejich ochotu na daná místa nastoupit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …