V komentáři pro MF DNES připomíná heslo „kdo nekrade, okrádá rodinu“, které se prý používalo za starých časů, kdy byla zlodějna státním náboženstvím. „Vláda vzala lidem kdykoliv cokoliv, jak si usmyslela. Říkala tomu zestátnění, znárodnění, vydávala to za pokrok a oháněla se nejlepším ze světa řádů,“ připomíná komentátor.
To podle něj inspirovalo. „Filozofové vysvětlovali zářnou budoucnost, k níž se krádežemi dojde. Básníci to opěvovali jako krásnou holku. Učitelé to ve škole vychvalovali dětem,“ popisuje. Děti podle něj dorostly a taky začaly krást. Vysvětlovaly to tak, že nekradou, ale přerozdělují, a že když může přerozdělovat stát, tak ony taky mohou. „Nejvíce se doporučuje, aby chudí kradli bohatým. Takové krádeže jsou zřídlem pokroku,“ vysmívá se Steigerwald.
Obzvlášť v naší zemi prý zloděje každý polituje, že ho, chudáka, chytli. Zato ten kdo je bohatý svou prací - to je ten pravý zloděj! „Dodnes se to drží i v parlamentu - proto se svoboda interpretuje jako okrádání,“ myslí si komentátor.
Pak vzpomíná na Voltairův názor, že kdo se bojí pekla, nekrade. „Říkají dnes učitelé dětem: Nekraďte jako tátové a mámy, přijde trest?“ ptá se. Podle něj nikoliv, místo toho vychvalují zlodějské husity a vykládají dětem, jak za komunistů bylo líp.
Kdyby prý dětem říkali, že existuje peklo, kde se budou škvařit jejich zlodějští rodiče a pak i ony samy, děti by se lekly a vyrostly v poctivé lidi.
„A poctiví lidé by si zvolili poctivé politiky,“ uzavírá svůj komentář v MF DNES.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav