„Zákon v současné podobě na základě presumpce viny a bez jakéhokoli šetření a soudního projednání stanoví fakticky postih spočívající v doživotním omezení některých občanských práv, aniž se postiženým osobám přiznává právo na zrušení uloženého postihu a aniž je stanovena promlčecí lhůta,“ napsali předkladatelé návrhu z řad KSČM a dodávají, že od revoluce již uběhlo třicet let a právní stát se od té doby vyvinul.
Samotný zákon může zamezit bývalým komunistům zastávat výkon některých funkcí ve státní správě i některých dalších institucích. Podle poslanců TOP 09 je zákon legitimní. „Lustrační zákon je sice nedokonalá pojistka, ale přece jenom stále nějaká pojistka proti tomu, aby ve vysokých státních pozicích nestanuli lidé, kteří sloužili režimu jako udavači Státní bezpečnosti nebo členové Lidových milicí,“ řekl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek podle informací serveru Echo24.cz.
Podle předsedy sněmovního ústavně-právního výboru Marka Bendy (ODS) je to od komunistů jen předvolební gesto, protože jim musí být jasné, že se návrh do konce volebního období projednat nestihne. „Dva roky se věnovali zdanění církevních restitucí a s lustracemi přicházejí až teď, kdy prakticky není šance na dokončení projednání,“ reagoval Benda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma