Už jsme informovali o otevřeném dopisu, který zaslal vládě člen komunistické strany Josef Skála. Týká se v kostce historického revisionismu. „Lhaní o II. světové válce překročilo únosné meze. Napadá společná rozhodnutí protifašistických mocností. Uráží české vlastence i zahraniční přátele. Škodí renomé naší země ve světě. Pošlapává její mezinárodní závazky. Nestoudná demagogie se příčí většině našich lidí. Prokázal to i průzkum veřejného mínění,“ tvrdí v dopise Skála a další signatáři.
Vyjádřil i rozhořčení nad tím, jaký pomník má být v Praze zbudován a jaký naopak sejmut z piedestalu: „Hrdinství vojsk, jimž velel I. S. Koněv, vděčí za svobodu miliony našich občanů. Smí se maršálův pražský pomník beztrestně zneuctívat jen proto, že tomu přejí i starosta a někteří zastupitelé MČ Praha 6? Mohou si osobovat už i právo na svévolnou deportaci pomníku? Vlasovci spadali přímo po velení SS. Dopustili se brutálních zločinů na bezbranných civilistech řady zemí. Obětí krutostí, odpuzujících i jejich německé nadřízené, byly i tisíce vojáků západních spojenců. Smí se spřežencům nacismu stavět pomník v jiné pražské čtvrti, usmyslí-li to tamní starosta, vyhrožující vraždou zahraničním ministrům, a hrstka dalších zastupitelů?“ Dodal, že vláda má pravomoci, jak může „pobuřujícím provokacím“ učinit přítrž.
Na závěr se v otevřeném dopise píše: „Mrzačení pravdy o době, kdy hrozila genocida i českému lidu, není jen exhibicí nedouků a nevychovanců. Nahrává jak zpupným nárokům sil, které se nesmířily s politickými výsledky druhé světové války, tak dobrodruhům, kteří si zahrávají s ohněm dnes. Naši zemi ohrožují jedni i druzí. Tím rozhodněji je třeba čelit demagogii, kterou si pořizují lživé alibi. V tom se česká vláda může spolehnout na bezvýhradnou podporu mírumilovné, antifašistické veřejnosti napříč domácím názorovým spektrem i mezinárodním společenstvím.“
Zmíněný dopis podepsala například Ludmila Hájková nebo Emil Šneberg, oba účastníci Pražského povstání, či Emil Kulfánek, ředitel Památníku Pečkárna, nebo bývalý komunistický poslanec Kohlíček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas