Korupce? Debata se zvrhla. O tomhle se v ČR neví. Klaus st. učil studenty o minulé krizi

07.05.2020 14:02 | Zprávy

Bývalý prezident Václav Klaus musel v době koronavirové krize přerušit vyučování na Vysoké škole ekonomické. Pro své studenty ale připravil on-line výuku. Tématem tentokrát byla stagnace v letech 2010 až 2013. Došlo též na téma rozsáhlosti korupce v Česku. Prý je u nás rozsah šedé ekonomiky, a tedy i uplácení pod úrovní Evropské unie. Mají to ukazovat všechna možná data. Hlavní téma však bylo tehdejší hospodářství. „Byla to nejdelší stagnace v naší historii od druhé světové války. Mám pocit, že to není všeobecné povědomí studentů ani to není všeobecné povědomí občanů naší republiky,“ upozornil prezident na tehdejší krizi. Proč jsme nebohatli?

Korupce? Debata se zvrhla. O tomhle se v ČR neví. Klaus st. učil studenty o minulé krizi
Foto: Repro ČT24
Popisek: Václav Klaus přednáší studentům VŠE

Prezident Václav Klaus opět po týdnu, již po sedmé, kvůli přerušení běžné výuky na školách, přednášel pro studenty Vysoké školy ekonomické online. Ve výuce se tentokrát věnoval takzvané páté éře neboli letům 2010 až 2013. Z počátku, než začal přednášet upozornil na to, že s kolegy vydali publikaci „Karanténa“, což je publikace Institutu Václava Klause věnující se i ekonomickým otázkám ohledně koronaviru, následně ještě připomněl na to, že vyšel nový díl newsletteru Institutu Václava Klause. Oba materiály pak studenti mohou najít v kanceláři proděkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka.

„Dneska se dostáváme do období , které řekněme, že začíná tím rokem 2010 až do toho roku 2013. To je takové další výrazné období odlišující se od toho přechozího a v něčem i od toho následujícího. K tomu se budeme věnovat v té dnešní přednášce,“ uvedl prezident. Jelikož se tento kurz jmenuje Transformační procesy v ČR, tak dodal, že se dostáváme víceméně ke komentování hospodářské politiky této éry než k čistě transformačnímu procesu České republiky.

Učebnicovou teorií je, že po hluboké krizi dochází k post krizovému, velmi výraznému, oživení. To se i normálně ve světě děje. „U nás to oživení po tom roce 2009 bylo unikátně slabé. Tím také skončilo naše již řadu let trvající dohánění Evropské unie. Já vím, že v takto krátkém čtyřletém nemá smysl mluvit o nějakém průměru. Každopádně ta průměrná míra ekonomického růstu těch čtyř let je chabých 0,7 %. To je velmi specifické období, zejména v post krizové fázi, kdy mělo být zřetelné oživení, návrat na původní trajektorii ekonomického růstu,“ sdělil Václav Klaus. Navíc ve dvou letech z tohoto období došlo k poklesu ekonomiky. Na tabuli poté napsal konkrétní růsty či poklesy ekonomiky. V roce 2010 došlo k růstu 2,3 % HDP, 2011 růst 1,8 % HDP, 2012 pokles – 0,8 % HDP a 2013 pokles – 0,5 % HDP. Poté ještě prezident poznamenal, že nedošlo k něčemu, čemu se říká V křivka, ale došlo k něčemu, čemu se s dávkou zjednodušení říká křivka W.

„V závěru tohoto období padla Nečasova vláda, ale ten pád, jak si možná i generace dnešních studentů může pamatovat, tak ten pád Nečasovi vlády s tímhle (ekonomickým poklesem) vůbec, vůbec nesouvisel. To byla ta problematika těch kabelek paní Nečasové a tak dále. Já myslí, že to už jste trošku prožili, a proto to teď není důvod příliš komentovat,“ pověděl prezident. Tím narážel na konec minulého tisíciletí, kdy v ekonomická krize z roku 1997 vyvolala pád vlády.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

členství v EU

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, tak jste před 20 lety byl pro vstup do EU, ale teď z ní chcete vystoupit. Co vás nejvíc zklamalo? A jestli tehdy byl podle vás náš vstup do EU nevyhnutelný, není i teď naše setrvání v ní nevyhnutelné? Protože EU asi ještě min nějaký čas existovat bude, a otázkou je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

11 tisíc miliard Kč pro Ukrajinu. A teď nařčení: „Zadržuje peníze, které dostává“

11:51 11 tisíc miliard Kč pro Ukrajinu. A teď nařčení: „Zadržuje peníze, které dostává“

11,18 tisíc miliard korun by měla stát obnova Ukrajiny, alespoň podle výpočtů Světové banky. V Němec…