Server Novinky.cz upozornil na kauzu, která se dotýká zpronevěry prostředků, které byly Ukrajině poskytnuty na nákup armádního vybavení. Bývalé vedení jednoho z ukrajinských úřadů prý zpronevěřilo 250 milionů hřiven (170 milionů korun), za které měly být nakoupeny neprůstřelné vesty pro ukrajinskou armádu. Informoval o tom ve čtvrtek Státní úřad pro vyšetřování.
Podezření je podle serveru TodayTimesLive.com namířeno proti bývalému řediteli patentového úřadu Ukrpatent, vysokému úředníkovi ministerstva hospodářství a vedoucímu humanitární organizace.
Podle dostupných informací byly státní prostředky převedeny na účty dobrovolnických a charitativních organizací s údajným příkazem k nákupu neprůstřelných vest pro vojáky.
Místo nákupu vest ale peníze dál putovaly na účty fiktivních společností a ve finále byly přeměněny na hotovost.
Kriminalisté podle Novinky.cz uvedli, že obstavili účty firem zapojených do podvodného schématu a že přijali opatření pro zajištění náhrady škody způsobené ukrajinskému státu.
V případě odsouzení hrozí dotyčným úředníkům až 12 let vězení za zpronevěru nebo držení majetku zneužitím úředního postavení.
Není to ojedinělý případ zneužití pravomocí a postavení. Před několika dny jsme informovali, že guvernér Centrální ukrajinské banky zpronevěřil více než 5,5 milionu dolarů (přes 137 milionů korun).
Vyšetřovatelé podle agentury Bloomberg uvedli, že bývalý generální ředitel Ukrgazbank a jeho dva zástupci odváděli peníze z banky prostřednictvím plateb za služby „pseudo zprostředkovatelům“. Tyto služby však existovaly pouze „na papíře“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.