Koupil si stan, plynovou masku, propanbutanovou lahev s hadicí a vydal se k rybníku. Podrobnosti sebevraždy elitního policisty

25. 2. 2016 8:21

Stanislav Švábenský patřil mezi elitní detektivy, jako první upozornil na Toflův gang, za svoji práci pravidelně dostával odměny. Jenže místo další kariéry nakonec spáchal sebevraždu. Loni v srpnu ho našli mrtvého ve stanu. Brněnský expolicista se nikdy nesmířil se šestiletým trestem za korupci. O případu píše server Lidovky.cz s tím, že Švábenský po sobě zanechal šestihodinovou zpověď, která může otřást policií.

Koupil si stan, plynovou masku, propanbutanovou lahev s hadicí a vydal se k rybníku. Podrobnosti sebevraždy elitního policisty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vozy

„Nevidím světlo na konci tunelu, ani záblesk, ani nic jiného, co by naznačovalo, že bych uspěl u soudu. I přes to, že si myslím, že jsem docela vnitřně silný, všechno má svoje hranice. Nedokáži si představit, že bych tady deset let bojoval s justicí za své očištění. Za deset let mi bude 50, budu bez rodiny, bez ničeho...,“ vysvětluje Stanislav Švábenský na videonahrávce, proč chystá sebevraždu.

Celý text je ZDE

V necelých šesti hodinách záznamu, který vznikl po nepravomocném odsuzujícím rozsudku, prý popisuje šokující poměry uvnitř brněnské a zlínské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a policejní inspekce, ukazuje na možnou trestnou činnost konkrétních policistů, jejich těsné vztahy s podsvětím. Svá tvrzení často dokládá policejními dokumenty či odposlechy.

Švábenský dlouho patřil mezi přední členy brněnské expozitury protimafiánského útvaru. O to překvapivější se zdá kariérní pád, který tragicky vyvrcholil loni 19. srpna. Soudy ho poslaly na šest let do vězení: prodával podle nich citlivé informace. Detektiv ale vždy tvrdil, že je nevinný a trest pokládal za velkou nespravedlnost a spiknutí.

Život si vzal v den, kdy mu vrchní soud trest potvrdil.

Zvláštní způsob sebevraždy

Stanislav Švábenský připravoval svou smrt evidentně dlouho dopředu. Doma v Těšanech na jihu Moravy pozdě večer naložil čerstvě zakoupený stan, plynovou masku, propanbutanovou lahev s hadicí a vydal se k nedalekému Borkovanskému rybníku. Tam stan postavil, zalehl do něj, nasadil si masku, zavedl do ní hadici a otevřel kohout s přívodem jedovaté směsi propan-butanu.

Vzápětí po zveřejnění informace o smrti se objevily spekulace, že mu někdo ze světa pomohl, bývalý detektiv se prý bál o život. Vyšetřování ale jednoznačně prokázalo, že život si vzal dobrovolně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hillary Clintonová je fakt svině. Merkelová, to radši ani nepište, co si myslím. Žádná budoucnost nebude, Evropa podlehne, soudí proslavená židovská osobnost Prahy

7:07 Hillary Clintonová je fakt svině. Merkelová, to radši ani nepište, co si myslím. Žádná budoucnost nebude, Evropa podlehne, soudí proslavená židovská osobnost Prahy

Evropa by se měla ozbrojovat. Učit by se měla od Izraele, tvrdí majitel slavné pražské košer restaur…