Která země zvládne virus, bude mít zásadní výhodu, soudí ekonom Valenčík. A vytáhl čísla, ze kterých bude v kavárně bolet hlava

20.08.2020 21:35

Ekonom Radim Valenčík předpokládá, že se svět po koronavirové krizi rozdělí na státy, které si s virem poradily, a na státy, kde bude koronavirus devastovat společnost a ekonomiku desítky let. „My zatím patříme mezi země hraniční, nevíme, zda se u nás podaří ten virus vymýtit, nebo nás bude devastovat po dlouhou dobu,“ varuje Valenčík a obhajuje kroky vlády a Ministerstva zdravotnictví. „Vždy je lepší být radši opatrný než si potom vyčítat, že jsem nebyl dost opatrný,“ má jasno.

Která země zvládne virus, bude mít zásadní výhodu, soudí ekonom Valenčík. A vytáhl čísla, ze kterých bude v kavárně bolet hlava
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Valenčík

„Ze všeho kolem koronaviru se stalo šílené politikum, najednou i lidé kritického myšlení se zfanatizovali,“ prohlásil Valenčík s tím, že nechápe hlavně popírače epidemie.

Nová opatření podle Valenčíka mají svůj smysl, zejména ve školách. „Ti žáci tam přijedou ze všech možných koutů světa, kde byli s rodiči na dovolené,“ obhajuje kroky Ministerstva zdravotnictví.

O viru samotném toho podle něj víme zatím tak málo, že se nedá predikovat situace do budoucna. „V některých zemích se to určitě podaří zvládnout tak jako v Číně nebo Rusku, kde je v minulých dnech citelný pokles nakažených. Na druhou stranu v některých zemích může ten virus devastovat společnost a ekonomiku třeba desítky let,“ predikuje Valenčík s tím, že zasažené země by pak zůstaly od zbytku světa odříznuté.

„My zatím patříme mezi země hraniční, nevíme, zda se u nás podaří ten virus vymýtit, nebo nás bude devastovat po dlouhou dobu,“ dodal Valenčík s tím, že je vždy lepší být radši opatrný než si potom vyčítat, že jsem nebyl dost opatrný.

Poté se věnoval srovnání české a německé ekonomiky s tím, že se Česká republika stala montovnou a skladištěm ostatních států. To ale podle Valenčíka není až takový problém, protože Češi jsou houževnatí a vlastně se vůbec nemáme špatně. „Vždyť i ti Němci nebo Nizozemci se sem poměrně často stěhují, nejen Vietnamci a Ukrajinci,“ tvrdí.

„Faktem ale je, že by měla proběhnout výrazná lokalizace ekonomiky. Největší část toho, co spotřebováváme a jak ekologicky ničíme planetu, je způsobená dopravou. My taháme věci z jednoho konce světa na druhý, přitom jsme schopní 90 % přepravovaných produktů vyrábět na místě,“ má jasno Valenčík.

Valenčík poté šokoval, když prohlásil, že svět není zase tak daleko od jaderné války, jak se zdá. „Mladí nezažili to, co jsme cítili v průběhu karibské krize, takže si až tak neuvědomují to nebezpečí, a dnes podle mě není svět zase tak daleko od termonukleární války, jak se může zdát. Ale já samozřejmě doufám, že k použití zbraní hromadného ničení nedojde,“ říká Valenčík.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jma

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…