Levicový britský deník si zoufá. Brexit způsobil politickou i ústavní krizi

24.06.2016 9:14

Velká Británie prý čelí po vystoupení z EU politické a ústavní krizi. Aspoň to tvrdí britský levicový deník The Guardian, který podporoval setrvání Velké Británie v Evropské unii. Dnešní den srovnává s 11. zářím 2001 a 15. zářím 2008, kdy rovněž došlo v prudkým výkyvům na akciových trzích.

Levicový britský deník si zoufá. Brexit způsobil politickou i ústavní krizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedací sál Evropského parlamentu

Deník poukazuje na propad libry, která je nyní vůči dolaru na svém jednatřicetiletém minimu. „Reakce akciových trhů na rozhodnutí voličů v britském referendu však není žádným překvapením. Trhy ani nečekaly na konečné vyhlášení výsledků a libra šla dolů ještě před východem slunce,“ uvádí The Guardian a poukazuje na prohlášení „legendárního spekulanta“ George Sorose, který předpovídal, že po případném brexitu čeká libru „černý pátek“ a oslabení až o 20 %.

„Lze očekávat, že Bank of England (centrální banka Velké Británie, pozn. redakce) podnikne k uklidnění trhu konkrétní opatření. Přijetí jistých opatření se očekává také do ministerstva financí. To však může v krátkodobém horizontu být značně obtížné, protože poměrně dramatická reakce trhu na výsledky referenda je ovlivněna čtyřmi klíčovými faktory,“ píše britský deník a jako první faktor jmenuje politikou krizi. „Premiér David Cameron referendum stěží přežije.“

Celý text v angličtině najdete ZDE

„Ministr financí George Osborne hrozil, že pokud voliči nevyslyší jeho varování a odhlasují brexit, přijde na řadu úsporný rozpočet. Je však nepravděpodobné, že ve své funkci setrvá tak dlouho, aby byl schopen jej protlačit,“ soudí britský deník a jako druhý důvod uvádí vedle politické také ústavní krizi. „Skotsko hlasovalo jednoznačně pro EU, zatímco Angličané pro brexit. Skotská národní rada bude v blízké budoucnosti zcela jistě požadovat další referendum, aby mohlo nezávislé Skotsko zůstat v EU.“

Jako třetí důvod uvádí The Guardian obrovský dopad brexitu pro celou Evropu. „Výsledky britského referenda povzbudí další separatistická hnutí na celém kontinentu a v příštích měsících může dojít k dalšímu konání referend. Negativní dopad může čekat také eurozóna, která se jen tak tak zachránila, když Řecko nakonec zůstalo součástí měnové unie. Libra bude v každém případě klesat především vůči dolaru než vůči oslabenému euru,“ soudí deník.

„Klíčové také bude, jaký typ dohody nyní bude upravovat vztah mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Zůstane naše země součástí jednotného trhu i přesto, že by tak musela akceptovat volný pohyb pracovních sil? Nebo se vláda rozhodne pro kompletní odchod, což jí dá volnější ruku v oblasti imigrační politiky?“ konstatuje The Guardian a výsledek referenda hodnotí jako střet mezi bohatými a chudšími vrstvami. „Pro chudší Brity šlo o vyjádření protestního hlasu. Naše země je rozdělena geograficky, podle majetku a podle tříd.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zvrhlost!“ Fico vypustil holubici míru. Česká kavárna vybuchla vztekem

19:45 „Zvrhlost!“ Fico vypustil holubici míru. Česká kavárna vybuchla vztekem

Láska je jako mír, musíme za ni bojovat, prohlásil slovenský premiér Robert Fico (Směr) na bratislav…