Lidé začínají podávat trestní oznámení na vládu kvůli opatřením proti pandemii. Už jich přišly desítky

18.05.2020 22:20

Na Městském státním zastupitelství (MSZ) v Praze i na Vrchním státním zastupitelství (VSZ) přibývají trestní oznámení v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu nebo kvůli dalším vládním opatřením v době koronavirové pandemie. Ředitel trestního odboru VSZ Jaroslav Dolejší potvrdil, že na přezkumu je zhruba dvacítka oznámení, podobný počet jich obdrželo MSZ v Praze.

Lidé začínají podávat trestní oznámení na vládu kvůli opatřením proti pandemii. Už jich přišly desítky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lidé budou moci od 25. května chodit venku za určitých podmínek bez roušky, oznámila vláda. Nutné bude udržovat rozestupy nad dva metry

Vláda přijala nouzový stav 12. března v souvislosti s šířením koronavirové nákazy. Od počátku ale měly vládní kroky své odpůrce. Mnoho stížností se týká nákupu ochranných pomůcek. Stěžoval si například předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, podle nějž Ministerstvo zdravotnictví ochranné pomůcky nakupovalo nehospodárně.

Mluvčí MSZ Aleš Cimbala potvrdil, že lidé podávají trestní oznámení na představitele vlády, samospráv i na členy krizového štábu. „Zčásti jsou tato podání bez dalšího opatření založena, neboť popsaná jednání nenaplňují skutkovou podstatu trestného činu nebo odložena či postoupena jako přestupek,“ uvedl Cimbala pro server Echo 24, s tím, že některá oznámení se dále vyhodnocují, ale v žádné z věcí nebylo dosud zahájeno trestní řízení.

Na MSZ v Praze se jako první s trestním oznámením obrátili brněnští advokáti Vendula Zahumenská s manželem. V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu ho podali na premiéra Andreje Babiše (ANO), na ministry vnitra a zdravotnictví Jana Hamáčka (ČSSD) a Adama Vojtěcha (za ANO) a na epidemiologa Romana Prymulu.

Městský soud v Praze na základě správní žaloby v dubnu rozhodl o zrušení opatření Ministerstva zdravotnictví na omezení maloobchodního prodeje nebo omezení volného pohybu osob. Nouzový stav po 66 dnech skončil, ale i nadále platí některá bezpečnostní opatření na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Proti tomu se ale hned ohradil předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Marek Benda (ODS), který to považuje za protiústavní.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jma

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

21:45 Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

V posledních letech důvěra v lékaře u části české populace značně utrpěla. Kvůli covidu se, podle bý…