Lídři koalice budou řešit kauzu kolem farmy Čapí hnízdo

16. 3. 2016 6:14

Kauzou kolem farmy Čapí hnízdo se dnes večer budou zabývat špičky koalice. Předsedové vládních stran a poslaneckých klubů se na schůzce podle představ premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mají dohodnout na společném postupu na nadcházející mimořádné schůzi Sněmovny k tématu. Zda se jim to podaří, je ale velmi nejisté. Lidovci už v úterý avizovali, že mimořádnou schůzi podpoří, hnutí ANO je jasně proti. Sociální demokraté ještě neřekli definitivní stanovisko.

Lídři koalice budou řešit kauzu kolem farmy Čapí hnízdo
Foto: ReproFoto: FTV Prima
Popisek: Andrej Babiš v pořadu Partie

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky tomu společnost dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod, a svolali proto mimořádnou schůzi.

Program mimořádné schůze podpoří opoziční TOP 09, ODS i Úsvit s Blokem proti islámu, naopak komunisté nikoliv. Z vládních stran budou pro lidovci, kteří se na tom dohodli na klubu. Ze sociální demokracie zaznívají opakovaně hlasy, že by měl Babiš v tomto týdnu kauzu jasně vysvětlit, jinak by ČSSD mohla hlasovat pro program mimořádné schůze. Po Babišovi chce vysvětlení také Sobotka, jehož strana v kampani před krajskými volbami razí heslo, že "stát není firma".

Babiš v neděli uvedl, že sice zná jméno vlastníka Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o evropské dotace, nechce ho ale prozradit. Trvá na tom, že nepochybil. Mimořádná schůze dolní komory se uskuteční 23. března.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je katastrofa, hnízdo sršňů! Donald J. Trump si zase po čase otevřel pusu, jak byste to asi nečekali

8:36 To je katastrofa, hnízdo sršňů! Donald J. Trump si zase po čase otevřel pusu, jak byste to asi nečekali

Donald Trump pozval konzervativní média na exkluzivní brífink. Informuje o tom prezidentovi nakloněn…