MDŽ vedl komunistu Ransdorfa k zamyšlení. Tady jsou jeho slova

08.03.2014 17:35

Při příležitosti dnešního Mezinárodního dne žen se nad postavením příslušnic něžného pohlaví zamýšlí na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM). Připomíná, že v současném českém Parlamentu mají ženy menší zastoupení než v Parlamentu předlistopadovém. A že se postavení žen v islámském světě zhoršuje kvůli posilování fundamentalistických tendencí.

MDŽ vedl komunistu Ransdorfa k zamyšlení. Tady jsou jeho slova
Foto: Archiv MR
Popisek: Miloslav Ransdorf

V úvodu svého zamyšlení Ransdorf uvádí, že emancipace byla dříve spojována s třídním hlediskem a připomíná, že publikace „Božena Němcová bojující“ Julia Fučíka „je paradoxně první spis s feministickým obsahem v české literatuře“.

Nicméně připouští, že současný zorný úhel je jiný. „V rozvojovém světě dnes existují nejrůznější organizovaná ženská hnutí. V Peru vznikají zcela spontánně komunální kuchyně, podobně je tomu v Mexiku, Brazílii, na Filipínách, na Srí Lance, v Indonésii, v Zimbabwe, v Bangladéši atd. atd. Je to obrana proti vykořisťování žen, které v těchto zemích poskytují přes 60% pracovní doby, 44% potravin, dostávají za to 10% příjmů a vlastní 1% jmění,“ uvádí Ransdorf.

Poukazuje na to, že v roce 1971 žádaly tuniské ženy s odvoláním na korán uznání svých práv a zrušení polygamie. „V některých islámských zemích se dosáhlo pokroku, ale fundamentalistická vlna od druhé poloviny 70. let obrátila vývoj zpět.“

Ve dvanácti zemích mají ženy v průměru více než sedm dětí

Podle Ransdorfa ve většině světa nemají ženy svobodnou volbu, jak naloží se svým životem. „Planetární průměr na jednu ženu je 3,5 dítěte, v patnácti zemích víc než 5,5 a ve dvanácti zemích je to dokonce více než sedm (Saúdská Arábie, Libye, Benin, Nigérie, Keňa, Jordánsko atd.). Antikoncepce není všelék, i když se řada zemí třetího světa pro toto řešení vyslovila,“ míní komunistický europoslanec.

A připomíná, že ani v naší zemi není pozice žen ideální. „Ženy byly a jsou ponechány v pozici levné pracovní síly, byť s mnoha právními kompenzacemi. Po listopadu 1989 se situace nezlepšila; v Parlamentu je jejich zastoupení dokonce menší než za minulého režimu,“ uvedl Ransdorf.

Celý text europoslance Miloslava Ransdorfa si můžete přečíst ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…