Máme aktuální informace ke sporu mezi Polskem a Evropskou unií. Včera se konala klíčová schůze

27.06.2018 21:35

Brusel v krátkém období mezi dvěma summity o přistěhovalectví nezahálí. Včera se konalo v Lucemburku mimořádné disciplinární slyšení, jehož hlavním bodem bylo Polsko a jeho údajné porušování zásad právního státu.

Máme aktuální informace ke sporu mezi Polskem a Evropskou unií. Včera se konala klíčová schůze
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Kroky polské vlády v oblasti justice nenechávají Brusel spát již dlouhé měsíce. Již delší dobu se hovoří o tom, že by mohlo Polsko přijít v rámci Evropské unie o svá hlasovací práva. V posledních měsících sice došlo k několika setkáním, kde se kritizovaná soudní reforma vládní strany Právo a spravedlnost probírala, ale představitelé Evropské komise (EK) nejsou stále spokojeni. Včera se opět potvrdilo, že Polsko zdaleka není z nejhoršího venku.

Polská strana sice nabídla některé ústupky, ale z celkového pohledu považuje svoji soudní reformu za správnou a žádoucí. Představitelé Evropské komise dali na tiskové konferenci po skončení setkání jasně najevo, že Polsko se hrozbě ztráty hlasovacích práv prozatím nevyhnulo. „Dovolte mi říci krátce, jasně a srozumitelné, že Polsko i nadále čelí postihům, které vyplývají ze článku sedm,“ uvedl včera místopředseda EK Frans Timmermans.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Abychom mohli říci, že tato hrozba již byla zažehnána, musela by polská strana přijít s dalšími konkrétními kroky. Nicméně dnes nemáme žádné zprávy o tom, že by k něčemu takovému mělo dojít. Ale kdo ví, v blízké budoucnosti se třeba takové náznaky objeví. Jsme v každém případě i nadále připraveni vést společný dialog,“ konstatoval podle bruselského serveru Politico vysoký představitel Evropské unie.

Jak zmiňuje Politico, Polsko by sice mohlo přijít o svá hlasovací práva v Evropské radě, ale k takovému radikálnímu a doposud nerealizovanému kroku by mohlo dojít spíš jen v teoretické rovině. „Aby byla hlasovací práva pozastavena, musí se na tom jednomyslně shodnout všech dalších sedmadvacet členských států Evropské unie. K tomu patrně nedojde, protože Maďarsko od počátku dalo jasně najevo, že se proti Polsku nepostaví.“

Evropská komise nahlíží kritiky na tu část soudní reformy, která se týká nejvyššího soudu a má v vstoupit v platnost již příští týden. Otevřenost k dalším jednáním avizoval také zástupce polské strany, sekretář pro evropské záležitosti Konrad Szymański. „Dnešní diskuze byla velmi faktická a my věříme, že již příští setkání nás dovede blíž k ukončení tohoto dlouhotrvajícího sporu,“ uvedl Szymański.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…