Manžel Maláčové a náměstek Petříčka Chmelař promluvil v Rozhlase. Evropská unie prý své členy přes palubu nehází

06.09.2019 18:16

Evropská komise tento týden už pošesté vyzvala členské země, aby se připravily na variantu rozchodu s Velkou Británií bez dohody. Jaký vývoj odhadují unijní vyjednavači? A byla by EU ochotna přistoupit na případný další odklad brexitu? Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl Aleš Chmelař, náměstek ministra zahraničních věcí a bývalý vládní zmocněnec pro evropské záležitosti.

Manžel Maláčové a náměstek Petříčka Chmelař promluvil v Rozhlase. Evropská unie prý své členy přes palubu nehází
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

„Pravděpodobnost, že Velká Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je vysoká, ale dostala se nyní pod 50 procent. Vše se mění a v pondělí ale můžeme být úplně v jiné situaci,“ poznamenal Chmelař úvodem. „Mění se pozice Velké Británie, Boris Johnson jel jasnou linku, jež se mu nyní komplikuje vzhledem ke stanoviskům parlamentu,“ dodal. 

A jaká je pozice České republiky v celé situaci? „Předpokládám, že celá vláda se shodne na tom odkladu na 3 měsíce,“ poznamenal Chmelař s tím, že odklad byl již několikrát. „Jde o nějaký čas, aby vychladly hlavy,“ dodal. Poznamenal i to, že Evropská unie již bude asi chtít po Velké Británii nějaké garance vztahující se k odkladu. Velká Británie se nyní vzdala toho, aby měla svého eurokomisaře. Otázkou však je, zda se něčeho takového stát může vzdát. 

„Jazýček vah nyní směřuje k tomu, že by nové referendum být nemělo,“ podotkl následně Chmelař a dodal, že většina lidí si také nepřeje odchod bez dohody. Česká republika je pak dle jeho slov připravena na brexit bez dohody do té míry, jak to jde. 

Závěrem se pak hovořilo o irské pojistce. „Evropská unie mohla být tak vstřícná jak je samotné Irsko. Evropská unie nemohla hodit Irsko přes palubu kvůli státu, jenž Unii opouští. To by bylo nemístné,“ poznamenal. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…