Matematik Kechlibar je ve varu. Otevřeně napsal, co by nejradši provedl čínskému velvyslanci. Je to síla

06.09.2020 8:49 | Zprávy

Matematik a publicista Marian Kechlibar sdílí svůj názor na návštěvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu a na očekávatelnou podrážděnou reakci Číny na tuto misi. Čínská rétorika ho dráždí. Zatím prý nejde o zásadní hrozby, ale tlak bude zesilovat. „Číňani nás vykopnou ze zajímavých obchodních pozic při první vhodné příležitosti, ať už budou naši politici létat na Tchaj-wan přímo nebo s přestupem,“ píše Kechlibar s tím, že v takovém případě nemá smysl se trápit otázkou, jestli jsme jim zrovna „diplomaticky nešlápli na bolavé kuří oko“.

Matematik Kechlibar je ve varu. Otevřeně napsal, co by nejradši provedl čínskému velvyslanci. Je to síla
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Pokud by si měl Kechlibar zvolit mezi Čínou nebo Tchaj-wanem, jednoznačně by zvolil Tchaj-wan. „Kdybych si měl vybrat, rozhodně bych raději žil na Tchaj-wanu než v Číně. Tím jsou určeny i mé soukromé sympatie. Navíc mě rétorika Číňanů dráždí – a nevěřím, že v tom podráždění jsem sám. Při poslechu hlášek o tom, jak Vystrčila přinutí ‚zaplatit vysokou cenu‘ mám chuť předvolat čínského velvyslance, postavit jej zády k bezedné jámě a názorně mu vysvětlit, že tady je Sparta,“ píše komentátor úvodem.

„Být, či nebýt něčí rohožkou, je totiž primárně duševní stav, ne otázka prostého počtu obyvatel nebo HDP na hlavu. Nemusíme-li se klanět před Němci, proč bychom měli před Číňany,“ pokračuje Kechlibar.

Případná roztržka mezi Čínou a ČR podle Kechlibara zatím nepřináší nijak zásadní hrozby. „Co ovšem v Pekingu skutečně udělat mohou, je zablokovat pozvolna českým firmám a výrobkům přístup na čínský vnitřní trh. Ne úplně ‚ric-pic‘, ale dejme tomu během roku či dvou, sektor po sektoru,“ myslí si.

Zamýšlí se proto nad strategickými úvahami do budoucna. „Je lepší se připravit na to, že ty tlaky i u nás prostě budou, že budou sílit, a jednat podle toho. K tomu patří i jasná rozhodnutí, co chceme dělat, a co ne, co nějak podmíněně, co za žádných okolností,“ zdůrazňuje Kechlibar.

„Co by tedy vláda, parlament atd. měly udělat, je nějaký ‚fahrplan‘. Toto je zrovna jedna z těch prací, za které je platíme, utváření zahraniční politiky a stanovení trvalých zájmů. Tady je asi nejslabší prvek celé té aktuální Vystrčilovy cesty. Cesta by ideálně měla být součástí nějaké jasně definované doktríny, ne jenom jednorázovým ad hoc aktem, u kterého si nikdo není úplně jist, co po něm bude následovat, nebo ne. Bohužel si myslím, že si tím nejsou moc jisti ani ti nahoře a že tak trochu ‚testují vody‘, co se vlastně stane,“ všímá si Kechlibar.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…