Měl byste odstoupit, vyzývá Sobotka z ODS Stropnického. Ten vysvětluje, jak to myslel s vojsky NATO

13. 5. 2014 14:10

Ministr obrany Martin Stropnický v pondělí pro agenturu Reuters uvedl, že nechce vojska Severoatlantické aliance na českém území. Jeho výrok byl reakcí na deklarované navýšení vojenských sil pod hlavičkou NATO ve východní Evropě kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu. Přítomnost vojsk Severoatlantické aliance na našem území připodobnil k sovětské okupaci. „Pan ministr by měl být za svůj výrok odvolán,“ hřímá místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Stropnický hovoří o dezinterpretaci.

Měl byste odstoupit, vyzývá Sobotka z ODS Stropnického. Ten vysvětluje, jak to myslel s vojsky NATO
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Přemysl Sobotka

Na hlavu ministra obrany Martina Stropnického se od pondělí snáší vlna kritiky. A důvodem je toto ministrovo prohlášení: „Dobře víme, že stálé umístění jakýchkoliv cizích vojsk je stále problematické. Patřím ke generaci, která u nás zažila 80 tisíc sovětských vojáků v období normalizace, a je to pořád psychologický problém.“

Obavy z přítomnosti zahraničních vojsk jsou nesmysl

Ke kritikům se dnes přidal i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Podle něho nejsou argumenty o obavách Čechů z přítomnosti zahraničních vojsk na místě. Ba naopak. „Jsem si jist, že většina Čechů si přeje svobodu a demokracii. A pokud ji budeme muset bránit, pak i s vojáky NATO. I na našem území,“ zdůraznil Sobotka.

Ze členství v Severoatlantické alianci nám podle něho vyplývají závazky, které je třeba dodržovat. „Jsme součástí NATO a nemůžeme chtít bezpečnostní záruky bez toho, aniž bychom se na jejich vytváření podíleli,“ uvedl.

Chtěl bych viditelnější alianční cvičení na evropském území

Martin Stropnický se rozhodl na slova svých kritiků reagovat a svolal dnes do Poslanecké sněmovny tiskovou konferenci, na které se snažil svá stanoviska upřesnit.

Alianční vojska by si v krátkodobém horizontu na našem území představit uměl. „Jsme připraveni se zapojit do aliančního cvičení na evropském území,“ dával příklad.

V rozhovoru prý nicméně reagoval na otázku týkající se stálého rozmístění vojáků na území České republiky. „Odpověděl jsem na to, že je to velice citlivá záležitost, samozřejmě v souvislosti s naší historickou tradicí, byť přirozeně nikoli přímo a triviálně srovnatelnou, ale přesto v srdcích a duších spousty lidí je tohle pořád ještě určité trauma,“ odůvodňoval svůj pondělní výrok. „Rozmístění vojsk ale není na pořadu dne,“ uzavřel Stropnický svojí obhajobu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…