Měl maximalizovat výběr daní a tu horlivost občas přeháněl. Pilný v ČT komentoval odchod šéfa finanční správy

01.11.2018 20:47 | Zprávy

Na Ministerstvo průmyslu a obchodu přichází nový náměstek Ivan Pilný (ANO), který má prý skoncovat s byrokracií a zavést digitální stát. Kde přesně začne? Bude zavedena paušální daň? A co říká na to, že šéf finanční správy Martin Janeček končí? Nejen to byly otázky moderátora Daniela Takáče, na které ve čtvrtečním pořadu Interview na ČT24 odpovídal.

Měl maximalizovat výběr daní a tu horlivost občas přeháněl. Pilný v ČT komentoval odchod šéfa finanční správy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Pilný při rozhovoru pro PL

Na úřad Pilný přichází proto, že mezi hlavní priority ministryně patří snižování byrokracie ve státní správě. Podle jeho slov prý jde o tři hlavní věci, proč byl na ministerstvo přizván. První je prý zkušenost z podnikatelské sféry, druhá zkušenost z informačního průmyslu související s digitalizací a třetí, že ministerstvo jako bývalý předseda hospodářského výboru do jisté míry zná.

Ve své nové funkci by se rád řídil citátem: U každého zákona uvažuji, jestli neudělá více škody než užitku. „Je to celé hlavně o zdravém rozumu, digitalizovat věci, které jsou legislativní špagety, nedává smysl,“ řekl s tím, že tohle by se mělo predevším rozplést, jelikož jde o základní vadu všech digitálních projektů.

V souvislosti s tím zmínil příklad, že během jeho poslanecké hry se podařilo prosadit, že když nám propadá řidičák, můžeme si pro něj přijít kamkoliv. „Nyní se však ptám, proč bych si pro něj vůbec musel někam chodit, proč ho nepošlou rovnou domů,“ uvedl s tím, že takovéto podobné věci by se měly nejdříve odstranit a až na to nasadit digitální prostředky.

Co se týká podnikatelů, kteří si stěžují na administrativní zátěž, ta podle něj do jisté míry už ustoupila. „Některé věci jsou jednodušší, ale pro malé podnikatele je to stále hodně, třeba v daňové oblasti,“ sdělil.

Moderátora Daniela Takáče však zajímaly konkrétní věci do budoucna, jež by od příštího roku nemusely platit. Na to Pilný připomněl, že Ministerstvo průmyslu a obchodu není však příliš odpovědné za byrokracii, která zde je. „Třeba ohledně daní ta řada byrokratických překážek neleží zrovna na našem ministerstvu,“ upřesnil.

Primárně prý jeho angažmá na ministerstvu průmyslu a obchodu není soubojem s byrokracií. „Nevím, kde se to vzalo,“ podivoval se, načež mu moderátor vysvětlil, že se to vzalo tam, kde to prohlásila ministryně. Na otázku, jestli bude rušit byrokracii, kterou přinesla i jejich vláda, odpověděl, že zrovna té byrokracie tolik nezavedli. EET prý za žádnou byrokracii nepovažuje. To Takáče překvapilo, jelikož je přesvědčen, že podnikatelům zabere mnoho času vše vyplnit a odeslat. „To se ale odesílá samo, tam nemusíte nic vyplňovat ani odesílat,“ kroutil hlavou Pilný.

Problém u EET je prý v tom, že řeší následek, nikoliv příčinu. „Ta příčina je velké množství hotovostních plateb. To se postupně přirozeně zmenšuje,“ řekl s tím, že by rád, kdybychom podporovali systémy, které mají Apple nebo Google na bezdrátové placení. „Jakmile platíte kartou, tak ten záznam tam přirozeně je,“ podotkl.

„U některých malých podnikatelů máme ale už tolik dat, že by Ministerstvo financí mělo zavést paušální daň, kterou nemůže projednávat s jednotlivými účastníky toho daňového řízení. Už by mělo mít nějaká kritéria, jak paušální daň stanovit,“ pokračoval Pilný s tím, že doufá, že k tomuto dojde, protože při zavedení EET už Ministerstvo financí k tomu analytickému aparátu vyzýval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Milovníci Ruska

Podle vás jsou v Europarlamentu pro smích a považujete za smutné, že tam vůbec milovníci Ruska jsou. Ale oni tam jsou proto, že je lidé volili. Zamýšlela jste se nad tím proč? A jestli ano, k čemu jste dospěla? I třeba u nás je pořád dost obdivovatelů Ruska a komunistů.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zemřel Vladimír Kapal. Nahlédli jsme do dokumentů, jimiž se bránil

20:44 Zemřel Vladimír Kapal. Nahlédli jsme do dokumentů, jimiž se bránil

Po několika měsících boje s těžkou nemocí zemřel šéfredaktor Svobodného rádia Vladimír Kapal. Noviná…