Meteorolog: Klid bude možná až za dva dny. Letošní počasí neumíme vysvětlit

03.06.2013 7:07

Hladina českých řek dosáhne vrcholu v první polovině týdne. Pak se situace uklidní, míní meteorolog a mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák, který poskytl Deníku.cz rozhovor.

Meteorolog: Klid bude možná až za dva dny. Letošní počasí neumíme vysvětlit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náplavka u Šítkovské vodárenské věže

Podle meteorologa Dvořáka by se oblast největšího deště měla už během pondělí přesunout na Moravu. Ovšem k případnému klesání hladin říká: „S povodněmi, které mají setrvačnost, je to složitější. Voda z hor se ve vodních tocích hromadí postupně, takže například kulminaci Berounky nebo Vltavy čekáme v pondělí, úterý nebo až ve středu.“

K nynějšímu nezvyklému počasí Dvořák řekl: „Proč je ale letošní rok zatím chladnější a nadprůměrně oblačný, s jistotou nevíme. Proměnných je v tomto případě příliš na to, aby bylo možné určit příčinu a vědecky takové tvrzení podložit,“ říká meteorolog..

Praha má podle Dvořáka určitou výhodu, a to regulaci pomocí Vltavské kaskády, kde už zhruba čtyři dny před očekávanými dešti upouštěli vodu. Voda se na některých místech upouštěla už ve čtvrtek. Deník.cz připomíná, že přesto je situace na několika řekách dramatická. A ptá se, jak funguje komunikace mezi meteorology a povodími řek. „Ta komunikace je mnohem širší a jsou do ní zahrnuté i obce a Integrovaný záchranný systém. Pokud předpověď začne ukazovat na výrazné srážky, ze kterých by mohly vznikat povodně, okamžitě jsou o všem informováni hasiči, povodí i obecní úřady,“ odpovídá Dvořák.

Výkyvy počasí oběma směry stále narůstají

Extrémní situaci prý obvykle umí meteorologové odhadnout tak pět dní předem, s jistotou to vědí tři dny dopředu. „S tím, jak se termín blíží, se pak předpovědi průběžně dál zpřesňují. S větším předstihem to bohužel neumíme,“ dodává Dvořák.

Podle Petra Dvořáka je jednoznačně pravda, že nebezpečí povodní vzrostlo až v posledních desetiletích. „Extrémní výkyvy počasí v posledních dvaceti až třiceti letech narůstají oběma směry. Na jedné straně velká sucha a horka, na druhé straně silné deště a povodně. Zdá se, že tento trend bude v dalších letech pokračovat. Je přitom prokázané, že je to skutečně způsobené globálním oteplováním, které je tak často zpochybňované.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky zájmu novinářů o minulost uchaze…