Ministr Havlíček: Kdybychom měli odškodňovat všechny, tak se nedoplatíme

27.03.2020 11:07 | Zprávy

Vláda prý hledá cesty, jak zachránit firmy a zaměstnance postižené koronavirovou krizí. Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v rozhovoru pro Radiožurnál rozebírá jednotlivé vládní kroky. Upozorňuje však, že kdyby měli firmám vyplácet náhradu škod, tak se nedoplatí.

Ministr Havlíček: Kdybychom měli odškodňovat všechny, tak se nedoplatíme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu

Vláda již oznámila, že počítá s příspěvkem 15 000 korun měsíčně pro živnostníky. „Počítáme s tím, že se to bude týkat prakticky všech OSVČ. V tuto chvíli počítáme, že by to byli pouze ti, kteří to mají na hlavní činnost, nejsou to ti, kteří pracují v běžném zaměstnaneckém poměru a ještě bokem mají nějakou živnost,“ upřesnil ministr průmyslu a obchodu..

Stejně tak počítá stát i s 13 000 korunami ve formě ošetřovného pro osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ), pokud mají děti do 13 let. Stát již drobným podnikatelům také odpustil část sociálního a zdravotního pojištění.

Pro firmy, živnostníky se zaměstnanci vláda připravuje i tzv. kurzarbeit, příspěvky zaměstnavatelům na mzdy zaměstnancům. „Jsou dva způsoby, jak se k tomu postavit, buď to dáme užší skupině firem a dáme jim o něco více, anebo širší skupině firem, ale pak to bude o něco méně,“ řekl. Vláda se prý domnívá, že když to bude 50–80 % mzdy, kterou zaměstnanec dostává, tak v tomto případě to bude adekvátní.

Zůstává však nejasné, jestli mají firmy zasažené opatřeními vydanými podle krizového zákona nárok na odškodné za ušlý zisk. „V tuto chvíli dáváme desítky až stovky miliard do podpory podnikání. Státní rozpočet, instituce a upřímně i všechny lidi to bude stát neuvěřitelné peníze. Snažíme se reagovat rychle a férově, za tu situaci nikdo nemůže,“ vysvětlil, proč nebude dost peněz na odškodné pro ty firmy, které byly podle krizového zákona uzavřeny.

Říká zákon, zda tyto firmy mají na odškodné nárok, nebo nemají? „Podle našeho názoru a podle výkladu Ministerstva vnitra to zákon takto exaktně neříká. Ten rozsah náhrad škody oproti těm opatřením, která byla vydána vládou, se nemění,“ upřesnil Havlíček.

„Pokud bychom měli vyplácet náhradu škody, tak by nás to stálo biliony korun a na několik generací bychom zadlužili všechny naše další generace,“ upozornil ministr. „Musíme si vybrat, jakou cestou půjdeme, a my se snažíme zachránit živnostníky a podnikatele. Dnes spekulovat nad tím, že bychom měli vyplácet náhrady škody, to bychom se nedoplatili nikdy a to by v podstatě zbankrotoval celý svět,“ uzavřel.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

mzdy

V čem vám dám za pravdu je, že jsou u nás nízké mzdy, ale není to i chybou vás, protože i vy jste dlouho byli u vlády a mohli jste s tím něco udělat? Moc nechápu, co nyní změníte, když budete sedět v Bruselu, tedy krom toho, že vy si finančně určitě polepšíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co na to Fiala? Tykač může seknout s elektřinou z uhlí klidně teď, už tratí

8:46 Co na to Fiala? Tykač může seknout s elektřinou z uhlí klidně teď, už tratí

Podle miliardáře Pavla Tykače přestane už v příštím roce dávat ekonomický smysl vyrábět elektřinu z …