Ministr zahraničí Zaorálek přiznal, že ČR na sebe přijme závazky z dohody EU ohledně migrantů

23. 9. 2015 11:09

Česko přijme závazky, které mu budou plynout z dohody v Evropě o migrační krizi. Senátorům to dnes oznámil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Výslovně neřekl, zda se to bude týkat i povinných kvót na přerozdělování uprchlíků do zemí Unie, které ČR dlouhodobě odmítá. Uvedl ale také, že EU ani Česko nemohou přijmout libovolné množství uprchlíků a že kvóty by mohly znamenat pro ČR povinnost přijmout jich desetitisíce pod hrozbou sankce.

Ministr zahraničí Zaorálek přiznal, že ČR na sebe přijme závazky z dohody EU ohledně migrantů
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na diskusním setkání s veřejností v Olomouci

My na sebe vezmeme ty závazky, které nám z dohody v Evropě budou plynout, o tom by neměl nikdo pochybovat,“ uvedl Zaorálek. Podle něj jedině společný postup dá EU sílu se s přílivem uprchlíků vyrovnat.

K povinným kvótám, které v úterý většinově přes odpor ČR a dalších tří států schválili ministři vnitra zemí EU, ministr zahraničí poznamenal, že nebyl stanoven strop pro jednotlivé země. Původní návrh na kvóty se ale měnil, povinné kvóty mají být jen dočasné, a proto úterní rozhodnutí nelze označit zjednodušeně za českou prohru, podotkl Zaorálek.

K českému postoji poznamenal, že jeho cílem nebylo něco bourat, ale přivést evropské partnery k debatě o klíčových věcech. Zaorálek zdůraznil nutnost budování přijímacích středisek pro běžence kvůli rozlišení uprchlíků před válkou a ekonomických migrantů a zvýšení ochrany vnějších hranic EU, které nesmí trvat měsíce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 79 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Už jsem se styděl, že dělám v ČT. Je to akvárium bez kontaktu s realitou. Odcházející redaktor zcela otevřeně o tom, jak to teď chodí na Kavčích horách

7:26 Už jsem se styděl, že dělám v ČT. Je to akvárium bez kontaktu s realitou. Odcházející redaktor zcela otevřeně o tom, jak to teď chodí na Kavčích horách

Adam Komers odvedl za pětadvacet let v ČT kus práce, byl redaktorem, šéfoval regionální sekci a do p…